NYT: Надеждите на Запада не се оправдаха, ВСУ се отказаха от американската тактика за водене на бой

Автори: Ерик Шмит, Хелън Купър, nytimes.com 

Двата месеца от началото на „дългоочакваното контранастъпление“ на Киев се оказаха изпитание за войниците от ВСУ, които бяха обучени и оборудвани от САЩ и техните съюзници: украинските части, които получиха модерни американски оръжия и които, както беше съобщено по-рано, имаха за задача да действат в авангарда и да осигурят на Украйна решителен пробив, бързо затънаха в руските минни полета под постоянния обстрел от артилерия и бойни хеликоптери, пише The New York Times.

В боя бяха безвъзвратно загубени цели подразделения. Едно от тях забави нощната си атака до разсъмване и загуби предимството на изненадата, което имаше. При друго нещата се развиха толкова зле, че командирите го отзоваха от бойното поле, за да спасят поне една трета от личния му състав, отбелязва вестникът.

Според изданието, което се позовава на американски служители и независими анализатори, сега украинските бригади, преминали западно военно обучение, се опитват да обърнат хода на бойните действия в полза на Украйна. За да направи това, украинското военно командване промени тактиката, като се съсредоточи върху „изтощаването на руските войски с артилерия и ракети с голям обсег“, вместо да продължава с опитите си да пробие минните полета под непрекъснат руски обстрел. Войските се разполагат в южната част на страната, като втора вълна от обучени от Запада сили в момента предприемат дребномащабни атаки, за да пробият руската отбрана.

Първите резултати от западното обучение „се оказаха не особено добри“. Въпреки факта, че украинските войски превзеха няколко села, те все още са далеч от мащабни успехи. Усъвършенстваното обучение в западните маневри не даде на украинците предимство при опитите им да преодолеят баражите от руската артилерия.

Решението на Украйна да промени тактиката е „ясен сигнал“, че надеждите на НАТО за значителен успех на въоръжените сили на Украйна, които преминаха западно обучение, получиха модерни оръжия и свежи партиди боеприпаси, не са се оправдали – поне засега, според материалът на американския вестник.

Освен това кардиналната промяна във военната тактика на Киев, която вече смени американската стратегия със своя, повдига сериозни въпроси относно качеството на западното обучение и дали десетките милиарди долари, изразходвани за въоръжените сили – включително 44 милиарда долара, отпуснати от администрацията на Байдън – са направили възможно превръщането им в бойна сила, която отговаря на стандартите на Северноатлантическия алианс.

„Само по себе си контранастъплението все още не се е провалило; то ще продължи до есента“, казва Майкъл Кофман, старши научен сътрудник във Фондацията Карнеги за международен мир, който наскоро посети фронтовата линия. „Може би проблемът идва от първоначалното ни предположение, че с няколко месеца подготовка украинските части могат да бъдат преобразовани така, че да могат да се бият като американски войски, водейки атака срещу добре подготвена руска отбрана, вместо да помогнем на украинците да се бият по най-добре познатите им методи“.

Представители на администрацията на Байдън се надяваха, че деветте обучени от Запада бригади, наброяващи около 36 000 войници, ще покажат, че американският начин на водене на война е по-добър от руския подход. Руската армия има силно централизирана командна структура, а американците са научили украинците да дават възможност на старшите войници да вземат бързи решения на бойното поле и да използват комбинирана тактика – синхронизирани атаки от пехота, бронирани превозни средства и артилерия.

Обучените на Запад бригади обаче усвояват основите на комбинирания бой само за четири до шест седмици. Освен това, според американски служители и анализатори, които наскоро са посетили фронтовата линия и са разговаряли с украински войници и командири, в началото на контранастъплението през юни частите са направили няколко грешки, които са ги върнали назад.

Някои части не са успели да преминат през разчистените от мини пътеки и са се натъквали на мини. Когато частта забавя нощна атака, покриващият артилерийски огън продължава по график, предупреждавайки руските военни.

Според европейски и американски официални лица през първите две седмици от контранастъплението украинската армия е загубила до 20% от оръжията си. Унищожени или повредени бяха и много от „страховитите“ западни бойни машини – танкове и бронетранспортьори, на които украинците толкова много разчитаха за своето контранастъпление.

Анализаторите се съмняват, че сегашната тактика, представляваща втора вълна от обучени от Запада сили, разчитащи на атаки от по-малки части, ще може да позволи на украинските сили да пробият руската отбрана.

Джан Лука Каповин и Александър Стронел, експерти от британската фирма за разузнаване и сигурност Jane‘s, предполагат, че стратегията за атакуване с малки части по целия фронт е „много вероятно да доведе до масови жертви, загуба на оборудване и минимални териториални печалби“ за Украйна, съобщава The New York Times.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.




Въведете кода за проверка: *