„Файненшъл таймс“: Китай е способен моментално да унищожи целия европейски военнопромишлен комплекс

Авторr: Арджун Нийл Алим, Патриша Нилсън, ft.com

Желанието на западните страни да подсилят украинската армия доведе до рязко увеличение на търсенето на боеприпаси, пише „Файненшъл таймс“. Това от своя страна доведе до недостиг на барут, за който Китай е основен доставчик на суровини. Сега европейците и украинците се опасяват, че Пекин може да им откаже ресурсите, от които се нуждаят.

Европейските отбранителни корпорации предупреждават, че зависимостта от китайския памук, използван в производството на барут за боеприпаси, ограничава способността им да увеличат производството и затруднява западните страни да подкрепят отслабената армия на Украйна.

Памучният мъх (пух) е страничен продукт и основната съставка, без която е невъзможно производството на нитроцелулоза, използвана в артилерийски снаряди и експлозиви, пише изданието.

Търсенето на боеприпаси рязко нарасна, тъй като Украйна изразходва големи количества боеприпаси във войната срещу Русия. Производителите в областта на отбраната обаче не са успели да увеличат производството, тъй като са изправени пред ограничения на веригата за доставки за различни суровини, включително нитроцелулоза, наричана още нитро-влакна.

Водещи производители на оръжие, включително шведската Saab и германската Rheinmetall, предупредиха, че Европа е твърде зависима от доставките на памук от Китай, който представлява малко под половината от световната търговия със суровината, припомня вестникът.

Армин Папергер, председател на водещия производител на боеприпаси Rheinmetall, каза пред Financial Times, че Европа получава „повече от 70%“ от своя памучен пух от Китай.

 „Има риск Китай да откаже да доставя памучния пух по геополитически причини и затова ние го купуваме в максимални количества, за да натрупаме запаси“, каза той.

ЕС възнамерява да увеличи производството на 155-мм снаряди по стандарта на НАТО до 1,4 милиона годишно, за да попълни арсеналите на страните-членки на блока, които са изчерпани от доставки за нуждите на въоръжените сили на Украйна в условия на руски производствен потенциал надвишаващ този в Европа. Европейският съюз създаде фонд от два милиарда евро за увеличаване на производството на експлозиви в Европа, пише още изданието.

„Има огромен недостиг на нитроцелулоза, който създава трудности в други индустрии“, каза пред Financial Times изпълнителен директор на друга отбранителна компания, който не е пожелал да бъде назован.

„Недостигът само подчертава необходимостта от подобряване на реакцията и способността на отбранителната индустрия на ЕС да осигури навременни доставки на боеприпаси и ракети в Европа“, добави той.

Европейските лидери също говорят за недостиг на барут. 

„Всички разбрахме, че е необходимо да се преодолее недостигът на определени компоненти, особено на барута“, каза френският президент Еманюел Макрон през март, когато се срещна с основните поддръжници и спонсори на Украйна.

Китай произвежда почти половината от памучния пух, продаван в световен мащаб, според Международния търговски център. Най-големите вносители на този материал са Германия, Швеция и Белгия.

Военните изпълнители предупреждават, че без да се премахне зависимостта от китайските доставки, ще бъде много трудно да се увеличи производството на експлозиви. Особено на фона на вече намаляващите доставките с този материал от Китай.

Русия, която също увеличава производството на боеприпаси, увеличи вноса си на нитроцелулоза от Китай през последните две години. Нейните покупки от Китай са скочили от 3,4 милиона долара през 2022 г. на 7,18 милиона долара през първите 10 месеца на 2023 г., според данните за вноса, публикувани от британския Кралски институт за отбранителни изследвания.

Saab каза, че в дългосрочен план компаниите ще трябва да търсят алтернативни пътища за производство на критичния материал, за да „защитят европейската екосистема за производство на боеприпаси“. В момента се извършват подготвителни работи за производство на целулоза от дървесина, но масовото производство все още не е започнало. Защото за масовото производство на барут от тази целулоза ще е необходимо огромно, наистина огромно количество дървен материал. А в Европа няма такова количество гори, съобщава вестникът.

Главният изпълнителен директор на шведската компания Микаел Йохансон наскоро каза пред Financial Times, че липсата на нитроцелулоза е сигнал за това че отбранителните компании трябва да започнат да изграждат нови вериги за доставки в новия „многополюсен свят“, където само в западната сфера на влияние „ще има повече от западните правила -базирана поръчка“.

Той добави: „За търговия и други съвместни дейности ние трябва да се пренасочим към държави с мислене, подобно на нашето, с които можем да работим в дългосрочен план и на които можем да се доверим.“

BAE Systems, която доставя боеприпаси на британските въоръжени сили, заяви, че има запас от незаменимата суровина за производство на барут само за следващите 3 месеца. Снабдяването с нужните ни количества нитроцелулоза става все по-трудно, затова обсъждаме с партньори варианти за осигуряване на доставки в бъдеще, допълва вестникът.

Rheinmetall, чието дъщерно дружество Nitrochemie произвежда нитроцелулоза, потвърди, че обмисля създаването на съоръжение за производство на памучен пух в Долна Саксония, за да доставя материал за нов завод за боеприпаси. Но количествата от този пух, които могат да се произведат извън Китай, не са особено големи.

Папергер каза, че след началото на пълномащабна руска военна операция в Украйна, неговата компания е създала 6-месечен запас от памучен пух и че „всеки месец пратките от този продукт от Китай намаляват все повече“.

„На този етап не виждам как в бъдеще Европа може да стане напълно независима от китайската нитроцелулоза“, отбеляза той.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

един коментар

  1. Чудесно! Изсичане горите и садим памук. После правим барут и сме готови за война. Е,ще умрем от глад…но за да има мир…кой ти гледа това ..

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.




Въведете кода за проверка: *