New York Times: Днес Русия произвежда 7 пъти повече боеприпаси от САЩ и Европа взети заедно

Производството на ракети в Русия е надхвърлило тройно нивата отпреди началото на специалната им операция в Украйна, пише The New York Times /NYT/. Въпреки санкциите военната индустрия на страната значително се разширява и увеличава обемите си на производство. Авторите на статията отбелязват, че в момента Русия произвежда 7 пъти повече боеприпаси (в общ обем от ракети, снаряди и дронове), отколкото САЩ и Европа взети заедно.

Производството на ракети в Русия вече е надхвърлило три пъти нивата отпреди конфликта. Украйна ще бъде особено уязвима тази зима

Русия е успяла да преодолее санкциите и контрола върху износа на микрочипове, наложени от Запада, и е увеличила 3 пъти производството на ракети над нивата отпреди конфликта. Това твърдят официални представители на САЩ, Европа и Украйна. През следващите месеци Украйна ще бъде особено уязвима от масирани ракетни удари, които Русия предприема все по-често.

След като похарчиха повече от 40 млрд. долара за доставки на оръжие за Украйна, САЩ превърнаха ограничаването на руските военни доставки в ключова част от стратегията си за подпомагане на Киев.

Според оценки на американски служители в началото на въоръжения конфликт Русия е била принудена да намали драстично производството на ракети и други оръжия поне за шест месеца заради санкциите, довели до намалената възможност на военната индустрия на страната да се снабдява с ключови микрочипове. Но към края на 2022 г. руската военна индустрия започва да възвръща своята динамика. Това признават днес американски служители, които се съгласиха да споделят оценките си при условие за запазване на анонимност.

Русия е отслабила контрола върху вноса си от страна на САЩ с помощта на разузнавателните си служби и Министерството на отбраната. Днес съществува цяла мрежа, която нелегално пренася важни компоненти в други страни, откъдето е по-лесно и удобно да бъдат доставени на Русия. За по-малко от година, считано от февруари 2022 г. , Русия промени формата на търговията с критични части и компоненти. Американските и европейските регулаторни органи се опитват да работят синхронизирано, за да ограничат износа на чипове за Русия, но не успяват да спрат доставките, които минават през страни, свързани с Русия.

Фактът, че Русия е разширила военното си производство, е особено тревожен, тъй като Москва нанася тежки артилерийски удари по позициите на украинската армия на фронтовата линия, а ракетите ѝ поразяват електропреносната мрежа и друга ключова инфраструктура на Украйна, а освен това и тероризират населението в градовете.

Властите се опасяват, че увеличените запаси от ракети вещаят особено мрачна и студена зима за жителите на Украйна.

Междувременно Пентагонът се опитва да помогне на украинците да свалят по-ефективно руските ракети и безпилотни самолети, които атакуват инфраструктурни цели в Киев и военни обекти в цялата страна. Пентагонът снабди Украйна с ракетни системи земя-въздух „Пейтриът“ и убеди съюзниците си да доставят всички ракети раките С-300, които имат в запас и които са много ефективни. САЩ доставят и други системи за противовъздушна отбрана, като Avenger и Hawk.

Руското ръководство преструктурира националната си икономика, за да се съсредоточи върху военното производство.

Руското министерство на отбраната и разузнавателните служби на страната могат да внасят микроелектроника и други материали, необходими за производството на крилати ракети и други прецизни оръжия. В резултат на това военното производство на страната не само се възстанови, но и се разшири значително.

Според западен ръководител на консорциум от военнопромишления комплекс, докато преди началото на въоръжения конфликт Русия е произвеждала по 100 танка годишно, то сега произвежда по 200.

Западни представители също така смятат, че Русия скоро ще произвежда по два милиона артилерийски снаряда годишно. Това е 3 пъти повече от количеството, което според западните разузнавателни агенции Русия е произвеждала преди военната операция.

Благодарение на тези усилия днес Москва сумарно произвежда повече боеприпаси, ракети и дронове, отколкото САЩ и Европа взети заедно. Високопоставения служител от естонското министерство на отбраната Кусти Салм също потвърждава, че в момента Русия произвежда седем пъти повече боеприпаси от Запада.

Военното укрепване на Русия обаче струва скъпо на руската икономика, особено сега, когато лихвените проценти там се повишават. Западните санкции може и да не я събориха, но все пак оказват отрицателно въздействие върху общото състояние на руската икономика, а преодоляването и заобикалянето на западните забрани за износ е скъпо начинание, твърдят американски и западни представители. Високопоставен западен военен разкри, че Русия е прехвърлила почти една трета от гражданската си икономика към военните. Страната изпитва недостиг на работна ръка и й става все по-трудно да постига по-добри резултати в областта на гражданската промишленост.

През лятото Русия започна да нанася по-редки удари по украинската енергийна система. Украински и западни анализатори обаче смятат, че с настъпването на студовете Русия ще възобнови кампанията си срещу Киев с надеждата това да отслаби решимостта на украинците да се борят.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.




Въведете кода за проверка: *