Правителство мачка стачката в БДЖ със заплахи за съд и още уволнения

Заплахи за съд, още съкращения и лишаване от заплати бяха отправени срещу стачниците от БДЖ. Нервите на управляващите вече са опънати до краен предел, а страхът протестите да подпалят и други браншове са напълно основателни. Синдикалните лидери вече са подали сигнал до европейски и международни институции за опитите на правителството да извива  ръцете на стачкуващите.

По- рано днес ръководството на БДЖ заяви, че стачката е незаконна и ще заведе иск в съда срещу всички протестиращи за нанасяне на финансови щети. Според тях железниците губят по 100 000 лева на ден от товарни превози. Стачкуващите обаче твърдят, че пътуващите товарни композиции пристигат до крайната си цел, но със закъснение. Синдикатите са категорични, че стачките са законни, тъй като имат всички необходими документи, одобрени от съда.

Заплахите на ръководството на железниците обаче не спряха до тук. Ръководството обяви, че броят на съкратените

Правителството опитва да потуши скачката със заплахи за още уволнения и съд

служители може да нарасне до 5000 души, вместо планираните 2000, ако стачката продължи още седмица. По този начин държавното предприятие щяло да си върне загубите.

Освен това железничарите може да не си получат заплатите за декември или да им се изплатят на няколко части. Така за Коледните празниците семействата на стачкуващите ще бъдат наказани да мизерстват заради законното си право на протест.

През вчерашния първи ден на стачката в БДЖ ръководството приложи подмолно мярката „локаут” , т.е., на мястото на стачкуващите служители са били извикани други хора, които макар и да нямат необходимите познания, да продължат работата, за да не замре съвсем движението.

Не само настоящето правителство е виновно за кризата в БДЖ. Отговорност трябва да се потърси и на предишните управляващи, които прикриваха чутовните кражби на шефовете на железниците. Но да изхвърлиш на улицата 2000 души, без да можеш да им предложиш вариант за оцеляване, при все по- нарастваща безработица и замрял пазар на труда, си е направо престъпление. Много от съкратените са хора на средна възраст, които цял живот са се трудели само в железниците, накъде да се преориентират и кой ще ги вземе на работа – държавата едва ли ще отпусне пари за преквалификация.

Ето какво се случи през първия ден на стачката. ВИЖ ВИДЕОТО:
 

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.




Въведете кода за проверка: *