Нова измама: Източват спестяванията на пенсионери с фалшиви смъртни актове

измама старица83-годишна столичанка от 3 месеца води люта съдебна битка с водеща българска банка за над 20 хил. евро. Толкова били спестяванията на Стоянка Илиева, които заспала служителка от трезора наброила на измамници, представили старицата за мъртва.
През март миналата година двама мошеници изфабрикували фалшиво съобщение за смърт на старицата от името на действителен доктор и цъфнали с него в общинското предприятие „Гробищни паркове„, а после и в общината. Представили се за нейни близки и поискали да й бъде издаден смъртен акт. Тъй като нямало как да представят личната карта на „починалата“, какъвто е редът, дали фалшива бележка от районното, че документите й са загубени. Това се оказало достатъчно. С получения акт за смърт и с друг фалшив документ- този път удостоверение за наследници, още същия ден престъпниците отишли в банката, където бабата имала на сметка сериозна сума.
Така нищо неподозиращата възрастна жена за броени часове се оказала и мъртва и ограбена. измама баба
Същинската драма за баба Стоянка настанала, когато решила да тегли пари от сметката си, а тя се оказала закрита. „Ама вие жива ли сте?!?, възкликнала жената зад пощенското гише, когато старицата отишла да пита защо й е спряна пенсията. От районното кметство половин година отказвали да я „съживят“ и да й издадат нова лична карта, тъй като разследването още не било приключило.
А междувременно същите измамници повторили удара си и в Смолян. Там тяхна жертва станал възрастен човек, чиято сметка наброявала 50 хил. евро.
Преди три месеца измамниците са хванати, но парите на баба Стоянка са изхарчени. Банката, която лековерно наброила парите на баба измамаизмамниците, а иначе се самоопределя като лидер на пазара, категорично отказва да поеме отговорност за случилото се. Служителите й нямали възможност и правомощия да установяват истинността на всеки документ, обяснили от там на близките на старицата.
Случаят е показателен, че в медицинското обслужване, траурния бизнес, общинските служби, пък и в банките цари хаос, коментираха юристи, свързани със случая. Разкрива се и правен абсурд. Ако човек, който е обявен за мъртъв с фалшив документ, почине, близките му ще трябва да чакат с месеци, за да го изпратят – първо- за да бъде официално „съживен“ (макар и мъртъв) и след това официално да бъде отново признат за мъртъв.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

един коментар

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.




Въведете кода за проверка: *