Защо концертите са толкова скъпи?

Билетите за концертите у нас поскъпнаха рекордно през последните години, оплакват се меломани, които не изпускат подобни събития. Докато през 2009 година българинът можеше да гледа и слуша най-голямата звезда на световната музикална сцена Мадона едва за 65 лева, а „Симпли ред“ през 2006 г. за 35, сега е необходима поне стотачка, за да се насладиш на известен изпълнител. Цените в момента са по-високи дори от европейските! Оказва се, че често пъти е много по-изгодно да се отиде на концерт на някоя звезда в Лондон или Рим, отколкото да се гледа спектакълът й у нас.

Рекламата за „Аеросмит" е доста усилена още отсега
Рекламата за „Аеросмит“ е доста усилена още отсега

Разликата става още по-видима, като се съпостави изпълнението на родна сцена на музикант или група във времето. Тази година през май почитателите на „Депеш мод“ се изръсиха с около 110 лева за вход на стадион „Локомотив“, а само преди 7 години, при първото гостуване на бандата у нас, билет можеше да се купи и срещу 35 лева, пак на същия стадион. При това тогава от финансовата криза, налегнала и нас, и света, нямаше и помен. Преди години изпълнителят на незабравимия хит „Когато един мъж обича една жена“ Брайън Адамс ни излизаше по половин стотак, а за вечноскандалните Джордж Майкъл и Лени Кравиц цакахме по 70 лева, при това на хубави места близо до сцената.

Пласидо Доминго ще пее в „Арена Армеец" през февруари
Пласидо Доминго ще пее в „Арена Армеец“ през февруари

В последно време обаче билетите скачат като луди, като тези за Лили Иванова през февруари в Операта достигат зашеметяващите 200 лева, а пропуските за Хосе Карерас започват от 75 лева, но само за най-отдалечените места в зала „Арена Армеец“. Хубавите места са по 180-220 лева. За неговия набор Енио Мориконе най-скъпите вървяха също по 200 лева, затова концертът бе слабо посетен.

Причината в рязкото поскъпване на билетите са три. Едната е, че българите по принцип са меломани и не щадят средства за концерти, от които са били лишавани през социализма. Втората е, че заради кризата рязко намаляха рекламните бюджети на спонсорите и вече почти няма концерт, който да е финансиран от някоя мастита компания от ранга на „МТел“ или „Виваком“.

Другата е, че няколко промоутърски фирми, които организират музикалните събития в България, решиха да печелят бясно от билетите на принципа „ден година храни“. Става дума преди всичко за СМЕ на Фънки и компания, които са в бизнеса от самото му начало. Напоследък обаче дори те се усетиха, че цените за групи като „Аеросмит“ са прекалено солени и започнаха да правят предколедна промоция. До края на декември СМЕ продават всички места на терена с 10% намаление“. И ако все пак някой възрази на идеята, че пропуските са безбожно скъпи за българите, с идеята, че цените са като навсякъде в Европа, ще им кажем, че това е пълен абсурд. Защото шоуто в България не се провежда при същите условия като в останалата част от света. У нас то ще е на порутения стадион „Локомотив“, до който се стига едва-едва. Между другото, пред него можеш да изгубиш цял час само за да си намериш входа. Ако не искаш да се омажеш като свиня на мръсните седалки най-добре е да си носиш мокри кърпички и да си ги избършеш. Ако пък вали, си тръгваш като мокра кокошка. В Берлин например същото шоу е в супер модерната зала „02 Арена“, в която всички тези проблеми са решени, още когато е строена.

„Истината е, че концертите се превръщат в един много доходоносен бизнес. Лили Иванова спечели от шоуто си в зала „Арена Армеец“ чисто над 1 милион лева. Кажи-речи такива са печалбите и от останалите големи прояви. Единственият концерт на загуба в последните 2-3 години е този на Лейди Гага, който наистина си бе провал. Не го отмениха само защото бе първият от европейското й турне и Лейди Гага не желаеше да стартира обиколката си на стария континент с провалено шоу“, разяснява човек от бранша.

ВИЖ ВИДЕОТО:

 

http://youtu.be/qfNmyxV2Ncw

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.




Въведете кода за проверка: *