Защо жертвите на лекарски грешки у нас не завеждат дела – с видео

lekarХиляди пациенти годишно стават жертви на лекарски грешки и немърливост. Много често истината изобщо не излиза наяве, а пострадалите сами трябва да се борят за възмездие. У нас има няколко пациентски организации, но или са неефективни , или рядко правят пробив в системата.

Малко са случаите, при които пострадали от лекарска грешка изобщо тръгват да търсят правата си по съдебен път, а още по- малко са тези, които печелят делото. Една от причините да се осуети откриването на истината за допусната грешка, е отказът да се назначи аутопсия. По закон тя е задължителна, но през bolnicaизминалата година само на 5 % от починалите е направена. А дори да се назначи аутопсия, резултатите винаги могат да бъдат подправени.

Последният шокиращ случай на лекарска грешка и опитът й да се заличи е трагедията с 4- годишната Гергана. Детето, което почина след операция по отстраняване на сливиците в ИСУЛ. В дъното на зловещата история е най- обикновена алчност, проявена от лекуващия лекар д-р Маджунов. Самата операция била

4- годишната гергана
4- годишната гергана

назначена с цел да припечели 200 лева отгоре. След това, лекарят не обърнал никакво внимание на малката си пациентка, която след няколко дни била приета в болница заради кръвотечение през носа и устата. Според опечаленото семейство, явно с безразличието си се надявал да получи още пари от тях.

След смъртта на момиченцето, първоначално аутопсия била отказана. Но главния лекар на болницата все пак назначил. Заключението – починала от кръвозагуба, вследствие на разкъсана сливица. Кръвна проба обаче не е взета.

Лекарски грешки стават навсякъде по света, но само у нас сякаш няма възмездие за жертвите им.

Гергана почина на Бъдни вечер. ВИЖ ВИДЕОТО:

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

4 коментара

  1. 1.Защото тези дела са с предвиден край, завършващ с оправдателна присъда за лекарите.
    2. Защото трябва да се въведе задължителна застраховка
    „ГРАЖДАНСКА ОТГОВОРНОСТ“ за всеки лекар и хирург. И тогава когато се заведе дело с особенно големи рамери за обещетения, то тогава застрахователите няма да търсят медицински експерти от България, а ще ги докарат от ЕС.
    3. Защото няма нито едни сигнал за лекарска грешка от България в ЕС.
    4. Защото трябва да се промени законодателството именно в тази посока.

  2. Системата трябва да се промени

    Системата побърза да „накаже” доктор Михаил Маджунов с едногодишна ваканция.
    Системата не иска проблеми и протести.
    Системата не иска въпроси, дискусия и гласност.
    Системата иска да потули нещата.
    Системата иска да забравим, да се примирим, да не правим нищо.

    Аз няма да забравя. Ще продължавам да питам, чувствам и мисля. И ще се старая да помагам – не на системата, а на себе си, на близките си, на хората и на живота.

    Системата трябва да се промени – и не към по-лошо, както това ставаше в голямата си част през последните 15 години, а към по-добро.

    Няма по-добър момент от ДНЕС и СЕГА – отлагане разрешаването на проблема, не помага.

    „Човек може да си почива само когато е уморен.” /Думите са на бащата на Дончо Цончев/

    Не бива случилото се да бъде забравено. Нещата трябва да се променят. И точно лекарите трябва да подемат инициaтивата.

    Добрите лекари не бива да мълчат! Трябва да изискат от държавата да се промени системата към по-добро, за всички ни.

    Имено лекарите могат и трябва да са сред първите, които искат и помагат, да си подредим дома, в частност здравеопазването. Не бива да търпят нито за миг нито неадекватни политици нито некомпетентни, неетични и арогантни „доктори“ сред тях. Само така би се възстановило доверието между лекарското съсловие и всички нас.

  3. Пламен Цветков от клиника Пентаргам обезобразява. Той ми изкриви окото. Ставаше въпрос за най-обикновен ечемик. Един в горната част на клепача и друг в долната. Той ме наряза безобразно и сега имам различни очи и оток под едното. Пазете се от него и бъдете здрави. И за миг не се почувства виновен, напротив. Смееше се и се подиграваше.

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.




Въведете кода за проверка: *