В началото на летния сезон, специалисти по храните съветват да не купуваме сладолед от улични търговци. Причина за това е високият риск от зараза със салмонела или ешерихия коли, разнасяни от случайните продавачи на вкусното лакомство, които пробутват стоката си без да спазват дори и елементарните изисквания за хигиена. За предпочитане е да си похапваме пакетиран сладолед, при който рискът е в пъти по – малък.
„Най – често срещана е инфекция коли, която се предава от нечистопълтните продавачи. Те хващат сладоледените фунийки с голи ръце, след като са пипали пари и различни други предмети. Освен това покрай откритите будки непрекъснато минават стотици граждани, които с едно единствено кихане могат да заразят цялата стока” – разказва проф. Попов от дружеството по диетика и хранене.
Той уточнява, че продаването на каквато и да е храна на открито крие огромна доза риск, но при сладоледа е доста по – опасно заради хранителните му съставки. В по – голямата си част, този вид храни са направени от млечни продукти и яйца, които при големи горещини се развалят и създават предпоставки за инфекция. За да се занижат максимално рисковете, най – добре е да си купуваме пакетиран и замразен във фризер сладолед.
От болестите, които можем да пипнем, най – страшни са салмонелите и коли инфекциите. При първата зараза, симптомите се появяват около дванадесет часа след приема. Характеризират се със силни болки в стомаха, разстройство и висока температура – около 40 градуса. Коките преминават малко по – леко за заразения и започват едва след около час. Симптомите са болки в стомаха, гадене и повръщане.
„Ако забележите подобни признаци, веднага потрърсете лекарска помощ. Поискайте да ви направят изследвания, защото така ще се установи със сигурност каква е причината за неразположението, а ако се сетите откъде сте купили продукта, съответните органи имат правомощия да спрат продажбата му” – съветва професорът.
Как да си направим домашен сладолед:
http://www.youtube.com/watch?v=Ol5jL7d_IkY
Коментирай първи