Вицепрезидентът Симеон Дянков е на път да разцепи единството на ГЕРБ.Социално напрежение има не само в страната, но и в редиците на властта, споделиха източници от управляващата партия. И дъното на всичко е фигурата на Симеон Дянков.
Парламентарната група на ГЕРБ се събра на дълго съвещание вчера по обед за стягане на редиците и укрепване на единството. След края му подчинените на Бойко Борисов народни избраници не отговаряха на повикванията на мобилните им телефони. Източници от партията признаха обаче, че въпреки дисциплиниращото заседание разцеплението в парламентарната група можело да проличи още при гласуването на промените в пенсионната реформа.
„На много от активистите на ГЕРБ, включително и на депутати, им омръзна хората да го псуват и кълнат. И тия в ГЕРБ имат роднини пред пенсиониране, наясно са последиците от тази поправка. За това са разколебани дали да я подкрепят“, споделят запознати. И допълват: “ На нито един депутат не му е приятно Тренчев и Димитров да му късат или горят снимката на площада!
Напрежение има не само зад депутатските банки, но и в кабинета. Финансовият министър Симеон Дянков отново скочи на колегите си от социалното и земеделското ведомство. “ Мирослав Найденов и Тотю Младенов са от министрите, които дълго време не отстояваха правилните позиции“, отсече завчера Дянков. Към момента реакция от двамата нарочени от вицепримиера министри няма. От ведомствата обаче споделиха неофициално, че и Найденов, и Младенов са били бесни на публичната атака на Дянков.
“ Не е изключено в скоро време двамата министри да се жалват на премиера“, прогнозират в ГЕРБ.
Според друга част от герберите обаче хапливото изказване на Дянков едва ли е станало през главата на премиера. Някои дори смятат, че именно Борисов отново е “ нахъсал“ вицето си, за да не си цапа лично ръцете.
Опасността групата на ГЕРБ да се разцепи по време на второто гласуване на промени в пенсионната реформа е напълно реална. И до сега е имало важни законопроекти, по които депутатите на управляващата партия не са гласували единодушно. Герберите се разминаваха дори по предложенията в бюджета. Преди това имаха разминавания при избора за регионални шевове на приходната агенция, шеф на НОИ, закона за подслушванията, този за ГМО.
ВИЖ ВИДЕО:
Коментирай първи