Ченгета душат по тайнствена следа, но практически ръцете им са вързани.
Мократа поръчка за убийството на Брендо е била дадена на трима цигани, също затворници. Според пъкления план той е трябвало да бъде намушкан с нож по време на нарочно инсценирано сбиване. Самите цигани са били подчинени на лице на име Сотир, който е един от племенниците на ромския бос Киро Японеца. Сотир и Японеца са в конфликт, като прочутият циганин го бил изгонил от организацията си преди три години.
Елиминирането на Банев е било предотвратено от спецслужители на службите за сигурност, до които е достигнала информация за подготвяното престъпление. Спешно и много деликатно на Брендо е осигурена охрана в затвора и извън него. Поради тази причина мафиотът беше каран и на всяко заседание по делото му до Съдебната палата в центъра на София, все едно по улиците се придвижваше министър-председател.
Бусът на Министерството на правосъдието, в който бе заврян Брендо, не спираше на червен светофар, а отделно беше ескортирай от две полицейски коли. Автомобилите спираха чак във вътрешния двор на Съдебната палата. Крутите мерки за сигурност бяха заради сигнал, че Банев ще е следващият след Златко Баретата срещу когото ще има стрелба.
„Предупредиха ни, че около него не трябва да се навъртат други затворници. Специално за Брендо освободихме килия, в която да е сам. Като го извеждахме на разходка също беше без никаква компания“, си спомниха служители на Софийския затвор.
Според отлично информирани източници поръчката за елиминирането на Евелин Банев е дадена от лице от най-близкото обкръжение на бившия министър на МВР Цветан Цветанов. За разследващите няма съмнение, че той е бил запознат и е дал съгласие да бъде осъществен зловещият план.
Публична тайна в ъндърграунда е, че Цветанов е разполагал с наказателен екип, чиято работа е да елиминира неудобни за него хора. Същата банда на 13 май миналата година преби прокурора от Софийска градска прокуратура Кирил Димитров пред дома му в столичния квартал „Хаджи Димитър“.
А атаката срещу него на 100% бе свързана с работата му. Софийският прокурор е известен в гилдията като обвинителя, през който минаваха всички разследвания за корумпирани полицаи от ГДБОП по времето, когато тази служба се оглавяваше от Станимир Флоров.
Едно от най-шумните дела на Димитров бе срещу шефа на антимафиотите в Пазарджик Георги Грозданов. Той беше арестуван на 16 юни 2010 г. и обвинен, че е укривал данъци и акцизи при продажба на горива. Грозданов и заместникът му Виктор Кожухаров бяха задържани за 72 часа в Националната следствена служба в столицата.
Според източници от прокуратурата Георги Грозданов е бил и до ден днешен е един от най-близките хора на Цветан Цветанов. Има данни, че бившият министър лично е притискал разследващите делото срещу подчинения му да бъде умишлено смачкано.
Цецо си е давал зор, защото през Грозданов минавали една немалка част от подкупите от рекетирани бизнесмени, които достигали до него. През октомври 2010 г. на Кирил Димитров е поискан отвод и е премахнат по случая с Грозданов. През април 2012 г. с подкрепата на Цветанов делото окончателно е прекратено.
Малко преди мутрите на Цветанов да пребият столичния прокурор, те са направили това и със съпругата на полицай, който също е разследвал престъпления в МВР и е имал шокиращи данни лично за министъра. Дамата е била нападната, за да се даде ясен знак на съпруга й да престане да се рови там, където не трябва.
Цветан Цветанов е имал повече от основателна причина да иска да затвори устата на Брендо завинаги. От 2009 до началото на 2012 г. Евелин Банев е превеждал милиони евро на лица, които са свързани с Цветанов и са ползвани като негови лични касиери. В ДАНС имало и супер скандална разработка, в която са били описани всички схеми на Цецо Ухото с кокаиновия крал.
Брендо за втори път отървава покушение в затвора. През 2007 г, когато за първи път бе арестуван във връзка с акция по пране на пари, Банев разкри, че тогавашният вътрешен министър Румен Петков го е навивал да стане защитен свидетел срещу братя Маргини. Ако ли не – докато спи в килията може да му се случи нещо много лошо. Евелин Банев тогава отказа офертата, а Румен Петков малко по-късно подаде оставка заради друг скандал, свързан с контактите му с братя Галеви.
Коментирай първи