Полицаите и лекарите имат най-стресиращите професии у нас, защото работят с хора и работата им е непредвидима.
„При тези професии животът на много хора зависи от тях и това им оказва огромно напрежение. Полицаите не знаят какво може да им се случи на улицата – постоянно виждат трупове, кръв и се занимават с луди хора. Униформените вземат грешни решения, защото не са спокойни в тези ситуации, коментира психиатърът д-р Веселин Герев.
По негови думи в графата „стресиращи“ попадат още професиите на хората, които превозват хора с машини – такива са шофьорите от градския транспорт и пилотите. „Водачите в градксия транспорт постоянно гонят някакви срокове, пътниците са недоволни от тях, а по пътищата често ги псуват други шофьори. Така стресът в един момент избива на лудост“, каза още д-р Герев.
Според него шофьорът на тролейбус, който се самоуби преди няколко дни в столицата, е бил принуден да го направи от вътрешни гласове.
„Казано на най-прост език, се е побъркал. Вероятно е бил обхванат от психоза, която го е подтикнала към това действие. Алкохолът и кафето също могат да са предпоставка за самоубийства, защото са силни психостимуланти“, добави Герев. Той обяви, че 12 от всеки 10 000 българи страда от подобна психоиза, като нивото е сходно в световен мащаб.
Психиатърът посочи още, че адвокатите и учителите също са подложени на сериозен стрес заради общуването си в с много и различни хора. Напрежение има и при строителните работници, които са нискоквалифицирани, често не спазват условията на труд и затова стават злополуки на работните им места.
ВИЖ ВИДЕО:
Коментирай първи