Расте неграмотно поколение, което след десет години, ще навлезе в работоспособна възраст. Повечето са малки ромчета, които вече би трябвало да ходят на училище. Това сочат данни на Световната банка, представени у нас.
Всяка година се увеличава броят на децата, които прекъсват завинаги образованието си, преди да са завършили гимназия – 20 000 на година не влизат изобщо в класната стая или спират да ходят на училище. Основен проблем, според докладът на Световната банка, е закриването на учебни заведения в малките населени места. Единственият изход, по мнение на
експертите, е незабавна инвестиция в образованието на малцинствата.
В следващите 50 години, населението на страната рязко ще намалее с близо 30% , като прогнозите са да се стопим до 5,5 млн. души. По- голямата част, от които – хора в пенсионна възраст. Така, малцинствата ще имат ключова роля в развитието на икономиката – това изисква спешни мерки за образоването им.
Докладът съветва министерството на образованието да преосмисли
затварянето на малките учебни заведения. Дори да не предлагат високо ниво на обучение, ромите имат шанс да получат знания и да вземат диплома.
Основна грешка на просветното ни ведомство, е било неправилното разпределение на парите, отпуснати от държавата. Въпреки увеличението на средствата, резултати така и не са постигнати. По- голямата част от парите за образование, са отишли за заплати на учителите, но не се вдигнало нивото на обучението. Смяната на формите за външно оценяване всяка година, също са безрезултатни – не допринасят за откриване на слабите звена в системата. Докладът на Световната банка посочва, че у нас броят на преподавателите е доста по- голям, отколкото в западните държави – разходите са по- големи, а качеството на образованието – с плачевни резултати.
Неграмотността се шири дори сред децата, които завършват гимназия. ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи