Над 1 млрд. лева са загубите за България от сделката с външния дълг, извършена от бившият финансов министър Милен Велчев по времето на правителството на Симеон Сакскобургготски. Това изчисли неправителствената организация „Индъстри Уоч” в доклад по скандалния случай.
Миналата година парламентът възложи на екипа на Симеон Дянков да провери противоречивата сделка с външния дълг. Финансист №1 възложи проверката на сделката на „Индъстри Уоч” след конкурс.
В периода 2002- 2003 Милен Велчев заменя част от външния дълг, под формата на брейди облигации, в глобални облигации. Бившият финансов министър тогава заяви, че сделката ще намали
значително външния дълг. Прогнозите му обаче не сбъднаха, тъй като доларът рязко поевтиня. Големите победители се оказват големи международни банки, сред които и „Мерил Линч”, където Велчев работил преди да се върне в България.
Докладът на „Индъстри Уоч” показва, че екипът на Милен Велчев допуснал редица грешки. Ефектът върху бюджета не бил взет предвид. Не бил проверен валутният и лихвеният риск, нито дали има по- удачен вариант при такъв вид сделки. Операцията удължила изплащането на външния дълг, като облекчила финансовата тежест в периода 2004- 2007.
Единственият положителен ефект от сделката е повишаването на кредитния рейтинг на страната. Но не може да се твърди със сигурност, тъй като е възможно това да е станало в резултат от приемането ни в НАТО.
През 2000 г. Кирил Сакскобургготски отишъл при тогавашният финансов министър Муравей Радев с предложение за подобна сделка с външния дълг. Това разкри самият Радев преди година. Синът на Симеон Сакскобургготски отишъл като експерт от „Лемън брадърс”. Офертата му била отхвърлена, тъй като анализите показали, че е неизгодна за България.
Само година по- късно, Кирил Сакскобургготски изпраща на баща си своя екип от икономисти, които да поемат управлението на страната.
Асен Агов и Владо Каролев в спор за сделката с външния дълг. ВИЖ ВИДЕОТО:
виж в. пари
E?Toва значи ли,че ще видим Велчев на подсъдимата скамейка?