Председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов призна днес по програма „Хоризонт“ защо ядем клисав хляб и защо той мухлясва на третия ден. Производителите се оплакват от качеството на пшеницата, само че то е добро.
Всички проблеми идват от начина на приготовление. В много големи хлебозаводи пекат хляба по 15 минути, вместо задължителните 18. За да пестят енергия. Самуните имат вид на изпечени отвън, но по средата са недопечени, понякога и клисави. След като изстинат, те остават меки по средата, ронят се на трохи, като се режат, а много често мухлясват на третата сутрин след купуването им.
За българина хлябът е скъп, но е принуден да хвърля остатъците, защото са негодни за употреба. Христов предположи, че поскъпването на насъщния няма да е шоково, защото световните борси за зърно вече са се поуспокоили. Той обаче не предвиди, че увеличението на цените на горивата и електроенергията у нас няма как да се успокоят. Не на същото мнение обаче са месо и млекопроизводителите. Те открито признаха, че българите консумират вносно месо, чийто произход не знаят какъв е. Вносно е и повечето от млякото и сиренето или суровините за сиренето.
Българските животновъди едва кретат с ниските субсидии, които получават и произведеното у нас месо и мляко са с много висока себестойност. Те практически са непродаваеми на фона на конкуренцията от вноса. Нашите животновъди са пред фалит, обяви Бойко Синапов, председател на Асоциацията на животновъдите. Няма как да сме конкурентни, като в повечето европейски страни един животновъд взима 70 процента по-големи субсидии, отколкото един у нас. Той е категоричен, че българският потребител е забравил вече вкуса на на родното месо и сирене и все повече ще го забравя, защото ако продължават да скачат цените на тока и горивата, дребните фермери ще фалират.
ВИЖ ВИДЕОТО:
http://youtu.be/7dw8ePOYt1w
Коментирай първи