Единственият кандидат- купувач на „Кремиковци” засега е бившият му собственик – украинският олигарх Константин Жеваго. Неговата корпорация обаче не се яви на първия търг за продажбата на комбината.
Изведнъж обаче се появи Марк Рич с доста примамливо предложение – да плати всички дългове на

завода и да инвестира пари в него. Прекалено хубаво, за да е истина. Особено, когато го предлага добре познат у нас далаверджия. Въпреки това, милиардерът и наместникът му в „Гленкор” Иван Глазенберг вече се срещнали лично с премиера Бойко Борисов, за да му представят идеите си. Министър- председателят обаче изчаквал офертите на Жеваго и евентуално на руския олигарх Виктор Векселберг.
В България Марк Рич е известен с аферите си от началото на 90- те, както и по време на зърнената криза по времето на Жан Виденов. През 91- 92 г., компанията на роденият в Белгия богаташ се нарича „Марк Рос Ко” и печели търг у нас за доставка на петрол за „Нефтохим” и „Плама”. Въпреки че офертата на Марк Рос не е най- изгодната, неговата фирма

получава монопола за внос на петрол. БНБ и „Химимпорт” сключват договор за разплащане с компанията доставчик. Споразумението обаче крие капан : изведнъж се оказва, че не „Химимпорт” трябва да се разплаща с Марк Рос, а Нефтохим. Налага се тегленето на заем от 150 млн. долара от Световната банка, за да се разплати бургаската преработвателна компания с „Марк Рич Ко”.
Няколко години по късно, компанията на скандалния бизнесмен вече е с ново име – „Гленкор“. По времето на кабинета Виденов, фирмата на Марк Рич извършва страхотни злоупотреби. „Гленкор“ се обединява в консорциум с българската „Балко интернешънъл“, която по времето на зърнената криза има най- голяма квота за износ на пшеница. Фирмата на Марк Рич става най- големият вносител на зърно за България. Чрез сключването на бартер със Сърбия, „Гленкор“ внася в пъти по скъпа пшеница, отколкото на световния пазар, и изнася гориво.
Около компанията на Марк Рич, основана през 1974, винаги е имало съмнения, че е спонсорирана с комунистически капитали, а собственикът й е спряган за агент на КГБ. През 1983, Марк Рич е обвинен в сключване на незаконни петролни сделки с Иран. По това време, той се намира в Швейцария и не се завръща в САЩ цели 20 години, за да избегне съдебния процес. В последния ден от втория си мандат като президент Бил Клинтън помилва Марк Рич.
Въпреки, че „Кремиковци“ е пред фалит и уволнява служители, поръчки постоянно засипват завода:
Коментирай първи