Милиардерът Александър Лебедев – ексцентрик и антиолигарх – биография – 2 част

Александър Лебедев

Руският магнат Александър Лебедев отлично знае как наказва властта, когато я настъпи. Преди няколко години неговият вестник „Московски кореспондент“ бе закрит след като пръв публикува слуха за афера на Путин с гимнастичката и олимпийска медалистка Алина Кабаева. Естествено, двамата отрекоха. Мълвата обаче се засили след като тя забременя, а руските медии услужливо замълчаха през следващите 9 месеца. И дори не попитаха кой е бащата…
Всеки път когато Лебедев прехвръкне извън очертаните от Кремъл граници, невидим враг го връща в изходна позиция. След като наскоро се кандидатира за кмет в Сочи, той настъпи динена кора със скъпите си обувки. В банковата сметка, открита за подпомагане на кампанията му постъпили по 1000 рубли от три… деца. Гениална провокация, като се има предвид, че финансирането на избори от непълнолетни в Русия е забранено и може даа доведе до отказ за регистрация на кандидата. Заради този гаф и „грешки в документите“ Лебедев не е допуснат до иизборите.
Добър урок за милиардера Лебедев! Вероятно най-накрая е научил, че за да живее спокойно, трябва да спазва неписаното правило на Кремъл: „един бизнесмен няма защо да се страхува от режима, докато не започне да крои планове за реална политическа кариера“. Опитите на олигарсите да влязат във властта завършват доказано нещастно. Михаил Ходорковски например приключи политическите си амбиции в затвора. Да бъде истински опозиционен лидер в страната си е немислимо за Александър Лебедев. Обратното означава да изгуби бизнес импеерията си.
Лебедев гледа света от върха на своята мегакорпорация – „Национален резерв“, която притежава значителни дялове от „Аерофлот“, „Илюшин финанс Ко“, „Збербанк“ и „Газпром„. Пипалата му стигат и до телекомуникациите, строителството и туризма. Дали се е издигнал без помощта на щедри приятели, на КГБ – финтове и на компромиси? Едва ли!

Михаил Горбачов е съдружник на Лебедев във в. "Новая газета"

Шура израства в интелигентно семейство – баща му е професор-доктор на техническите науки, майка му – преподавателка по английски. Средното си образование завършва с приличен успех в елитната 17-та гимназия. Руснаците се шегуват, че възпитаниците на въпроснато училище са вербувани от службите още в първи клас. КГБ обаче прибира Лебедев под крилото си по-късно, вече като докторант в Московския държавен институт по международни отношения. Подкован в Първо главно управление на КГБ, тоест във Външното разузнаване, той е изпратен под прикритие като аташе в Съветското посолство в Лондон. Годината е 1987, СССР се тресе от перестройката на Михаил Горбачов. А Александър лебедев изпълнява една от последнните си задачи – пречи на изтичането на руски капитали в чужбина… След разпадането на Съюза в началото на 90-те шпионинът – дипромат се преквалифицира в бизнесмен. Създава руската Инвестиционна компания, а през 1995 г. купува малката проблемна банка „Национален резерв“. Две години по-късно я превръща в стабилна финансова крепост. Как точно се сдобива с този пръв актив и кой го покровителства? Смислен отговор на този въпрос няма: „Просто добро стечение на обстоятелствата. Да кажем, че ми провървя. Със сигурност няма да повярвате ако тръгна да обяснявам, че всичко е било плод само на моите усилия. И ще бъдете прави“. Зад това мъгляво обяснение се крие фактът, че крупен акционер в купената от него банка е „Газпром“. „Лебедев е типичен пример за назначен олигарх“, казват онези, които не се впечатляват от аристократичната му осанка и любовта му към Чехов.
По време на приватизацията, извършвана от Анатолий Чубайс, дясната ръка на Елцин, мнозина бяха назначени за милионери. А „Газпром“ назначи Шурик за олигарх. Газовият гигант имаше нужда от финансова структура и от някой, който да я обслужва по възможно най-удобния начин. Дали е така едва ли ще се потвърди официално. Сигурно обаче е едно – банка „Национален резерв“ е ядрото, около което днес гравитират атомите от холдинга на Лебедев.
Въпреки, че години наред работи за КГБ Александър се дразни, когато му припомнят миналото. А това напоследък се случва често.
След като купи „Ивнинг стандарт“ и „Индипендънт“ британците учтиво го подсетиха, „че бивши разузнавачи няма. „Шпионинът, който дойде от студа“ – така го наричат зад гърба му. Красиво определение, взето назаем от едноименния роман на Джон Льо Каре. Според мнозина медийната инвазия на Лебедев на Острова е просто опит да лъсне имиджа на Москва, пострадал след убийството на Анна Политковская, отравянето на бившия агент Александър Литвиненко и войната в Грузия.
Британците също се страхуват, че новоизпеченият издател ще направи „Индипендънт“ безплатен, точно както вече постъпи с „Ивнинг стандарт“ и по този начин ще срине останалите платени вестници гежка категория като „Гардиан“, „Таймс“ и

вестник "Индипендънт" е сред най-старите и високотиражни издания на Острова

Дейли телеграф„. Разбира се в критиките към „окупатора“ има и доза шовинизъм. „Представете си французите да продадат „Льо Монд“ или „Льо Фигаро“ на руски мултимилионер. Ставащото у нас е илюстрация на това колко се е сринала националната ни гордост“, налива масло в огъня Сър Перегрин Уорсторн, автор в „Сънди телеграф“. Реплика, срещу която Лебедев вади впечатляващ като фойерверк, но по-слаб контрааргумент:
„Ако бях гинеколог, щяхте ли да ме питате защо съм купил „Ивнинг стандарт“? Естествено, олигархът отрича да се меси в редакционната поритика на изданията си: „Моето влияние е близо до нулата“. Да притежаваш вестник във Великобритания обаче означава да бъдеш част от властта. лебедев със сигурност неведнъж се е срещал с министър-председателя на страната и с лидера на опозицията. „Медийната му инвестиция е опит да влезе в политиката, но също и скъпа застраховка – живот, гаранция срещу всички негови врагове в Русия, които ще трябва да се съобразят с влиянието му на Запад“, твърдят анализатори.
Между другото, напоследък Александър Лебедев дава сигнали, че се е уморил от бизнеса. Обмисля да се раздели с дяловете си в големите руски компании, като запази само вестниците си и разбира се производството на картофи (все пак от нещо трябва да печели). Докато Медведев и Путин все още са в привидна конкуренция, Лебедев би могъл да продава изгодно. Защото не е ясно какво ще се случи след изборите в Русия през 2012 г. Съществува вероятност тогава да му стане много, много трудно.

Виж 1 част от биографията на руския олигарх Александър Лебедев ТУК:

Виж как олигархът Александър Лебедев преби в ефир свой опонент – милионер! ВИЖ ВИДЕОТО:

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.