Ни в клин, ни в ръкав министърът на образованието, без да се консултира с ректори на университети, синдикати, преподаватели, студенти, родители или общественост предложи повишаване на таксите за платено обучение да скочат ни повече, ни по- малко с 200%.
Всичката Мара втасала, и нашата така!
На фона на приемането на еврото, когато много семейства тепърва ще усетят по джоба си голямата „благина“ на чуждата валута, министър Вълчев реши, че сега е моментът да се вдигне дори не драстично, а направо зверски таксата за платена форма на обучение.
Щото, те, видите ли, тези студенти били някакви мизерни 10% от общия брой на учещите висше образование в подмандатната Територия – и я имали, я нямали 15 000 души.
Нека да е наясно лицето, наречено днес министър, че министрите идват и си отиват, но задачата на държавата не е да репресира гражданите си, а напротив – да ги подпомага, защото от техните данъци се изхранват и министърът, и депутатите, и всички, които са на държавната хранилка.
Не може ей така, в разгара на кандидатстудентската кампания да решиш да вдигаш таксите на едни за сметка на облагодетелстването на други. След като години наред държавата държеше адекватно за бедната ни държава приемливо ниски таксите за обучение в държавните ВУЗ, даже обещаваше безплатно второ висше за някои специалности, сега изведнъж се извъртя на 180 градуса и реши, че ще рекетира учещите второ висше и техните родители.
Такава постъпка е категорично дискриминационна и плаче за съд!
Подобно увеличение е абсолютно неприемливо от социална, икономическа, морална, но и от правна гледна точка.
- То нарушава принципа на правна сигурност и предвидимост. Таксите за обучение не са подстригване във фризьорския салон, направено веднъж месечно. Те са дългосрочен ангажимент, поет от студентите при записването им във ВУЗ. Едностранното им увеличение в хода на обучението в такава огромна пропорция – 100 – 200%, представлява непредвидима и непропорционална намеса в правната уредба на взаимоотношенията между студента и университета.
Това КАТЕГОРИЧНО противоречи на принципите на ПРАВОВАТА държава, каквато по Конституция България уж се води, че е. Тези принципи са установени в чл.4 (2) от Конституцията на РБ, където е записано: „Република България гарантира живота, достойнството и правата на личността и създава условия за свободно развитие на човека и на гражданското общество.“
Толкоз! С това решение министърът и подкрепилите го какви условия създават на студентите, които учат второ или друго висше образование и то вече преполовили част от него, примерно?! Пределно ясно е, че никой обикновен нормален човек в България не може да си позволи да плаща тези безумни такси – по 5000 и 10 000 на семестър със заплатите у нас!!!
2. Това предложение противоречи на Закона за висшето образование, чийто чл.95, ал.4 постановява, че размерът на таксите трябва да бъде съобразен с икономическите възможности на студентите.Увеличение със 100 – 200% е прекомерно, социално непоносимо и поставя в неравностойно положение студентите в платена форма на обучение, нарушавайки принципа на равен достъп до образование (чл.6 и чл.53 от Конституцията).
3. Липса на убедителна обективна обосновка
Липсва ясно разписано, прозрачно и аргументирано обяснение защо е необходимо увеличение в такъв размер.
Възникват въпроси:
Толкова ли се е повишило качеството на образованието в България? То по- качествено ли е за тези, които трябва да плащат тези безумни такси или същите преподаватели, които преподават на студентите държавна поръпка преподават и на плащащите си да учат?
Как се изчислява новата стойност?
Какви точно разходи на университетите са се увелили тройно?
Обяснението за увеличените заплати на преподавателите е неуместно, необосновано и неубедително.
Липсата на отговори по тези въпроси прави решението да изглежда финансово мотивирано, а не образователно аргументирано!
4. Социални икономически последици
Вместо да изпише вежди, това решение ще извади очи!
Пределно ясно е, че наесен при такива суми в платена форма на обучение няма да има никого или ще са един – двама студенти. Сто да са, но се съмняваме. Във всички случаи няма да са 15 000. Във време, в което управляващите УЖ се борят да накарат младите да останат у нас, подобно решение е антисоциално, в противоречие с обществения интерес и създава бариери пред достъпа до образование, каквато е мисията на всяка образователна институция.
Категорично: Това решение е абсолютно неприемливо, плаче за намеса на омбудсмана, на Президента и Конституционния съд.
5. Липса на социална справедливост и предвидимост
Таксите се увеличават шоково, внезапно, без плавен преход, което ще натовари извънредно много домакинства и студентите в платена форма масово ще се откажат да учат или ще се прехвърлят в частните ВУЗ-ове, където таксите всъщност парадоксално ще са по – ниски!
6. Нарушава се правото на достъпно образование
Висшето образование е основно право, гарантирано от чл.53 от Конституцията.С това увеличение то става достъпно само за богатите, а не за можещите и желаещите да се образоват!!!
7.Образованието не е пазарна стока!
Висшето образование е обществена инвестиция, а не търговски продукт.Третирането му като такъв противоречи на мисията на академичните институции и обезценява ролята на знанието в обществото.
Щом е толкова наложително повишаване на таксите във висшето образование, то това може да стане с леко повишаване на всички такси.Но понеже, за да не падне правителството, те не смеят да пипнат таксите за държавна поръчка, искат да прехвърлят от болната глава на здравата – да накарат тези 15 000 да платят за 150 – те хиляди.
Абсолютно задължително е:
- Незабавно замразяване и преразглеждане на решението
2. Публичен дебат с участиетона студенти, преподаватели и представители на академичната и гражданска общност
3. Въвеждане на плавен, социално поносим механизъм при всяко бъдещо увеличение на таксите с не повече от 10% от досега съществуващите такси на година
4. Замразяване на таксите на вече записаните студенти до края на обучението им.
А да, и още нещо: ОСТАВКА, министър Вълчев!!! Оставка и на цялото ви правителство, което очевидно подкрепя подобни анти-български политики.
Светлозара Василева, читател на Skandalno.net
Абе те тез платените са едни студенти! Като не те приемат никъде или не можеш да издържиш изпита и айде платено. Особено пък в НБУ.
Да не говорим , че на държава с 5 милиона население трябва да има 1 юридически факултет, а те са 10 !