USAID – кадифената ръкавица за юмрука на глобалната власт на САЩ

Автор: Ричард Хюбърт Бартън

Източник USAID Jul 19, 2023

Макар че в дейностите на USAID по света са възникнали много противоречия, може би си струва да се проучат опитите ѝ да попречи на хората да намерят информация, която оспорва официалните разкази.“

Американската агенция за международно развитие (USAID) е създадена от президента на САЩ Джон Фицджералд Кенеди на 3 ноември 1961 г. Основанието за създаването ѝ е твърдото му убеждение, че хегемонистичната позиция на САЩ в света не може да бъде поддържана само чрез използване на военни средства, а трябва да бъде допълнена и с икономическа помощ. След повече от 60 години съществуване USAID развива дейност в над 30 държави (според автора – но USAID оперира в световен мащаб – б. р.) с годишен бюджет от над 30 млрд. долара и в нея работят над 11 000 души, а целите ѝ не са се променили. [John Norris, The Enduring Struggle, The History of The U.S. Agency for International Development and America’s Uneasy Transformation of The World, Rowman & Littlefield, New York, 2021, 1-27]

През август 2022 г. настоящият администратор на USAID Саманта Пауър заяви пред Комисията по външни работи на Камарата на представителите следното: „Международният ред, който цени демокрацията и правата на човека и зачита международните граници, не е даденост. Всъщност авторитарните участници го оспорват и се стремят да го преобразят. Трябва да инвестираме в стабилния и по-хуманен свят, от който се нуждаем.“
На 17 май 2023 г. сенатор Майкъл Маккол, докато участва в заседание на Комисията по външни работи на Камарата на представителите, настоява, че Американската агенция за международно развитие не е отишла достатъчно далеч в борбата със заплахата, която представлява Китайската комунистическа партия. Той заяви необходимостта от проектиране на глобалното лидерство на САЩ по света.

Макар че в световната дейност на USAID възникнаха много противоречия, може би си струва да се проучат опитите ѝ да попречи на хората да намерят информация, която оспорва официалните разкази, да използва дезинформация и фалшиви новини. Някои идеи по тези аспекти бяха предоставени от Алън Маклауд от Mint Press News, който се занимаваше с глобалната цензура в името на демокрацията.

Американската агенция за международно развитие (USAID) – мнимият добър самарянин, работещ за Чичо Сам

Много проекти на USAID (нататък Агенцията) създават силно впечатление, особено в областта на образованието и здравеопазването, че целта им е да подобрят положението на хората в бедните райони на развиващите се страни. За тази цел може да е полезно да се спрем на приноса на Агенцията в областта на образованието. Най-добрият пример за това може да бъде Докладът за напредъка за периода 2018-2021 г. Наистина е трудно да не се впечатлим от данните и постиженията, представени в доклада.
От 2018 г. насам Агенцията е работила в повече от 80 държави, както се подчертава в доклада, за да гарантира, че децата и младежите имат достъп до образованието и уменията, от които се нуждаят, за да станат продуктивни членове на обществото. През фискалната 2020 г. глобалните образователни програми на USAID твърдят, че са постигнали следното: над 24 милиона учащи са били обхванати в целия спектър от предучилищното до висшето образование; над 580 висши учебни заведения са получили подкрепа за развитие на капацитета; 300 000 преподаватели, администратори и служители са били обучени; и над 93 000 държавни и частни училища са били подпомогнати на предучилищно, начално и средно ниво.

Човек може да се запита за въздействието на тези дейности върху получателите на помощта. Със сигурност повечето от младите хора знаят малко за Съединените американски щати и тяхната външна политика. На насърчаваното от САЩ образование може да се гледа с голямо възхищение като на единствения осезаем опит. Въз основа на това те имат всички основания да мислят, че американците са щедри хора, които се грижат за децата и младежите в чужди държави, без да очакват нищо в замяна. Можем да си представим, че когато получават пратки и кашони с книги и учебни материали с надпис „От американския народ“, учениците са изпълнени с ентусиазъм и признателност. При такива обстоятелства получателите на помощи вероятно ще бъдат предразположени занапред да възприемат САЩ като алтруистичен и безкористен покровител.
По този начин Агенцията осигурява безценна „мека сила“ за прожектиране на глобалните интереси на САЩ. „Хуманитарната“ проекция на властта може да бъде по-ефективна от откритата твърда власт на ЦРУ и Пентагона. Понякога обаче USAID превишава своите уж хуманитарни правомощия и след това показва истинската си цел в целевите държави.

Излизане от хуманитарния килер

Според киргизкия външен министър Темир Сариев USAID ще загуби привилегирования си статут заради награда, присъдена на хвърлен в затвора дисидент. Наградата е присъдена от Държавния департамент на САЩ за правата на човека на Азимжон Аскаров, журналист и активист, който излежава доживотна присъда по обвинение в подбуждане на етническа омраза в тази централноазиатска държава. Наградата беше възприета като намеса във вътрешните работи на Киргизстан по отношение на правната му система, етническите въпроси и евентуално разпространение на дезинформация.

Залозите са много по-високи за участието на USAID в Уганда. През 2023 г. президентът Йовери Мусевени подписа закон, който може да доведе до смъртно наказание за хора, признати за виновни за „хомосексуализъм при утежняващи обстоятелства“, определян като еднополови актове, в които участват хора с ХИВ, или непълнолетни, наред с други.
В резултат на това Световната банка и Американската агенция за международно развитие (USAID) ще преразгледат работата си в Уганда, като се присъединят към протестите срещу антигейския законопроект на Уганда, който може да застраши финансирането на двете институции в размер на милиарди долари, изразходвани в източноафриканската страна. Мерките несъмнено са строги, но става въпрос за конфликт на култури и ценности.

С активното си участие в угандийската политика, свързано с противопоставянето на угандийския антигей законопроект, USAID насърчава западните, а не африканските ценности. Излагането на аргументи, които оспорват официалния правителствен разказ, досега не е довело до нищо.
Администраторът на агенцията Саманта Пауър побърза да потвърди подкрепата на USAID за правата на ЛГБТИ+ хората. Президентът Джо Байдън остро разкритикува антихомосексуалния закон на Уганда, представяйки го като достойно за съжаление нарушение на универсалните човешки права, което не е достойно за угандийския народ и което застрашава перспективите за решаващ икономически растеж за цялата страна.

Участвайки активно в угандийската политика, свързана с въпросите на ЛГБТКИ+, Агенцията омаловажи обясненията, давани от повечето угандийски парламентаристи. По този начин Агенцията се изтъкваше като неоколониално предприятие, насърчаващо западни, а не африкански ценности. По този начин USAID рискува да подкопае традиционната си репутация на хуманитарна цел, като прибързано престъпва културните норми.

Празните обещания на Байдън за противодействие на „отстъплението от демокрацията“ в Африка

Според командира на нигерийската президентска гвардия генерал Тчиани „продължаващото влошаване на ситуацията със сигурността и лошото икономическо и социално управление“ оправдават свалянето на президента Базум през юли 2023 г. Въпреки това някои наблюдатели твърдят, че истинската му мотивация е бил страхът да не бъде заменен.
Ефективността на регионалните механизми също е намаляла. ECOWAS, западноафриканският политически и икономически блок, не успя да постигне консенсус за военни действия срещу преврата в Нигер. Той беше допълнително отслабен от оттеглянето на Нигер, Мали и Буркина Фасо от блока през януари 2024 г., което имаше за цел да намали регионалния натиск върху хунтата да се върне към конституционно управление и да проведе избори. Изглежда, че тази тактика е проработила, тъй като страхът на ECOWAS от фрагментация и загуба на значимост я принуди да възобнови диалога с хунтата и да отмени повечето от санкциите си срещу Нигер.

САЩ се опитаха да приложат особено строги мерки срещу пучистките лидери в Нигер, Първоначално Вашингтон се опита да организира въоръжена интервенция от страна на ECOWAS, която се провали. След това бившият служител на Държавния департамент Виктория Нюланд заплаши, че ще отмени американската помощ за Нигер.
Каква е ролята на USAID в Нигер?

Някои от основните усилия бяха насочени привидно към укрепване на демократичните институции и насърчаване на свободни и честни избори.
В навечерието на местните, парламентарните и президентските избори през 2020-2021 г. USAID уж подкрепяше подготовката за мирен и надежден демократичен преход, включително политическия диалог, изготвянето на преработен избирателен кодекс и изборни процедури, изграждането на капацитет на политическите партии, регистрацията и обучението на избирателите, както и предотвратяването на насилието по време на избори.

За разлика от обичайните си образователни програми за деца и младежи, в Нигер служителите на USAID получиха пряк достъп до нигерийския политически елит. Агенцията обучи общо 71 новоизбрани членове на парламента (ЧП), от които 52 жени, националния бюджет и техники за изготвяне на законови и подзаконови актове. Агенцията предварително заяви, че ще подкрепи допълнителни реформи на избирателната система преди националните избори през 2025 г.
Неотдавна президентът Джо Байдън обеща, че САЩ ще „противодействат на отстъплението от демокрацията, като налагат разходи за преврати“ в Африка. Но след военния бунт в Нигер, в който участваха обучени от САЩ офицери, Пентагонът отказва да нарече преврата държавен преврат. Не само това, контактите, установени от USAID с нигерийските парламентаристи, се оказват безполезни и връзките с военното ръководство не успяха да възстановят положението отпреди преврата.
Ако се вземе предвид 20-годишното военно присъствие на САЩ и огромните военни разходи (над 500 млн. долара), както и „изграждането на демокрация“ от USAID, това беше фиаско.

Американската агенция за международно развитие подпомага дезинформацията, като мълчи за ужаса на геноцида в Газа

Към 21 май 2024 г. се съобщава за над 37 000 души (35 562 палестинци и 1 478 израелци), убити във войната между Израел и Хамас. Израелските цивилни граждани са убити от Хамас най-вече в началото на конфликта през октомври миналата година, докато повечето палестинци са загинали в резултат на безразборни бомбардировки, артилерийски обстрел, както и от обезводняване и липса на храна. Геноцидът над палестинците продължава.
Има и други шокиращи събития, които оказват голямо влияние върху информационния поток и медиите. А именно: от началото на геноцидната война на Израел срещу Газа в Газа и на Западния бряг са арестувани 80 журналисти, а други над 170 са убити. Броят на убитите палестински журналисти надхвърля драстично броя на журналистите, убити през шестте години на Втората световна война (68), и броя на журналистите, убити през 20-те години на Виетнамската война (69).

Каква е целта на умишленото преследване на палестински журналисти? Медийната служба на правителството на Газа дава ясен отговор: да се замъгли палестинският разказ, да се изопачат фактите и да се попречи на журналистите да отразяват престъпленията на израелските окупационни сили.

През април ръководителите на USAID изпратиха поверителна бележка до държавния секретар Антъни Блинкен, в която се твърди, че Израел нарушава директива на Белия дом, като блокира достъпа на хуманитарна помощ до обсадената ивица Газа. Но защо Агенцията не оповестява публично своята осъдителна оценка? Защо остава безмълвна?

Изводът е, че се прикрива.
Нещо повече, Агенцията „оценява, че правителството на Израел понастоящем не демонстрира необходимото съответствие“ с меморандум на Белия дом от 8 февруари, който изисква държавният секретар да получава гаранции от правителствата, получаващи американска военна помощ, че тази помощ се използва в съответствие със законодателството в областта на правата на човека.
Документът е одобрен от 10 служители на USAID, което подчертава широката подкрепа на констатациите. Сонали Корде, заместник-асистент-администратор на Агенцията и ръководител на Бюрото по хуманитарни въпроси, подписа документа с фразата INFO, бюрократична абривиатура за предаване на документа нагоре по веригата на командването, без да се ангажира със заключенията му.

Доброжелателният имидж на Агенцията се разпадна в Грузия

В грузинския политически контекст USAID отиде отвъд дезинформацията и фалшивите новини и подкопаването на официалните разкази за грузинското правителство и демократичната система.
Грузинският парламент прие с 84 депутати „за“ и 30 „против“ закон за ограничаване на чуждестранните агенти и чуждестранната намеса. Той задължава около 10 000 съществуващи неправителствени организации да регистрират ежегодно в декларации своите чуждестранни покровители. Всяко неподчинение ще се наказва с глоби или затвор до пет години.
Заслужава да се отбележи, че неправителствените организации и медийните групи, които са получавали пари от чужбина, са били в състояние да влияят на общественото мнение или на процесите на вземане на решения в обществения живот. Представителите на опозицията изказаха нелепи твърдения, че законът пречи на интеграцията на Грузия с Европа. В отговор поддръжниците на закона припомниха, че такива правни норми съществуват в САЩ, Испания, Австралия и се обмисля тяхното приемане в целия Европейски съюз. Колко лицемерно може да бъде!

На фона на разгорещените дебати за чуждестранните агенти течеше борба за отслабване, ако не и за унищожаване на крехката грузинска демокрация. Председателят на грузинския парламент Шалва Папуашвили се върна назад във времето до 2020 г., когато е имало опит за дискредитиране на ключовия орган за наблюдение на изборите ISFED, което би подкопало изборните резултати на партията „Грузинска мечта“.

В това начинание участваше USAID, която твърдеше, че ISFED „разпространява фалшиви резултати от паралелното преброяване“ – нещо, което самият ISFED многократно отричаше. Въпреки това служителите на Агенцията продължиха да разпространяват фалшиви изборни резултати. Папуашвили подчертава, че USAID не е отговорила на тези твърдения и мълчанието им служи като утвърдителен отговор.

Обхватът на нелегитимните дейности на USAID в Грузия през 2023 г. отива много по-далеч.
На 2 октомври грузинската служба за сигурност SSSG разкри пред обществеността, че трима сръбски инструктори (Синиша Шикман, Йелена Стоишич и Слободан Джинович), свързани с организацията на гражданското общество CANVAS, са били доведени в Грузия, за да участват в програма за ангажиране на гражданското общество, финансирана от USAID. Те са се опитвали да вербуват активисти с намерението да организират насилствено сваляне на законно избраното правителство на Грузия.

CANVAS, посолството на САЩ и Държавният департамент категорично отхвърлиха обвинението като „невярно“ и „неправилно характеризиращо естеството на помощта“ от страна на правителството на САЩ.
На 11 и 12 октомври Държавната служба за сигурност на Грузия призова Наталия Вацадзе, актриса, и Вахо Карели, фотограф, и всичко това – в рамките на последващи действия във връзка с твърденията за т.нар. заговор за обучение.
Грузинският министър-председател Иракли Гарибашвили заяви, че е станало ясно, че „чужди държави участват активно“ в тези „революционни“ дейности с пристигането на граждани от чужбина за провеждане на сесии, „маскирани като обучение на лица в областта на изкуството и културата“, но в действителност целящи да дадат „инструкции“ как да се предизвика революция и да се свали правителството със сила.

На 26 октомври 2023 г. посланикът на САЩ Ерин Елизабет МакКий, помощник-администратор на USAID за Европа и Евразия, опровергава твърденията на управляващата партия „Грузинска мечта“, че USAID „финансира екстремисти“ в Грузия чрез проекти на неправителствени организации.
„На първо място, USAID работи с различни организации на гражданското общество и неправителствени организации, за да подпомогне укрепването и подобряването на демократичния процес“, твърди посланик МакКий, като посочва, че целта на работата с гражданското общество е „да се гарантира, че гласът на всеки гражданин се чува, [което] е от основно значение за процъфтяващата демокрация“. Освен това тя подчерта: „Всякакви твърдения, че Съединените щати чрез USAID подкрепят революция, са очевидно неверни и, откровено казано, дезинформация.“

В отговор председателят на „Грузинска мечта“ Кобахидзе заяви, че макар това обучение уж да е за ненасилствена активност, в действителност то обучава хората „именно на насилствена активност“. Той заяви, че целта е била: „Хаос, революция и крайната цел, всички знаем каква е тя – откриването на втори фронт [срещу] Русия, което не е постигнато от 2022 г., когато започна войната в Украйна.“
Премиерът Иракли Гарибашвили обобщи машинациите на американските интереси в Грузия под благосклонното прикритие на USAID. Той заяви: „Единственото желание на деструктивните сили е насилствено да свалят правителството и да открият втори фронт [на руско-украинската война] в страната… Това са техните мръсни, антинационални, антидържавни планове.“

Социологът, световен пътешественик и писател Ричард Хюбърт Бартън е роден през 1948 г. в миньорския град Валбжих (Полша). През 1972 г. се премества във Великобритания и след едногодишен престой в Лондон емигрира в Австралия. До 1920 г. всички негови предци живеят в Русия. Силното му желание винаги е било да се установи и да живее постоянно в Руската федерация и през 2022 г. той става руски гражданин. От 1993 г. насам Ричард се фокусира предимно върху пътувания в Русия и бившите съветски републики. Най-новата му книга е „Краят на САЩ, каквито ги познаваме“ (публикувана през декември 2021 г. в Москва).

Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

Източник – Strategic Culture Foundation

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.