Томовете, които с години стоят в библиотеките ни, били много опасни, предупредиха специалисти. Те съберат прах, а тя пък образувала патогенни организми, трудно поддаващи се на лечение след допир с кожата.
Вдишването на специфичния книжен прах пък водело до тежки алергии и в редки случаи направо до смърт. Руснаците например, които са най-четящата нация в света, най-често боледували от алергии. При тях смъртността при библиотекарките и обслужващите читалните, била по-голяма в сравнение с другите професии. Ранна смърт поразявала и работещите в архивите, или антиквариати за книги. Специфичните книжни алергени не се поддавали на съвременните антихистаминови препарати.
Лекари съветват да не се ползват книги, които са по-стари от десет години, да не се държат в домашната библиотека и да бъдат изхвърлени. При наложително ползване книгата да се ползва с ръкавици. Новината хвърли в смут библиоманите в света. Някои от любителите на стари издания казаха, че предпочетат да умрат от алергичен пристъп, отколкото да се разделят с реликвите си. Домакини, които цял живот с събирали любимите си романи и томчета с поезия, също отказват да ги изхвърлят. От откритието на учените може да се възползват единствено учениците, които и без това не четат, или ги мързи да четат и опасността от алергии ще е удобен повод да откажат четенето съвсем.
ВИЖ ВИДЕОТО:
http://youtu.be/RxwQikS9iQo
Коментирай първи