Съдебните медици се вдигнаха на бунт срещу ниското заплащане и лошите условия на труд. Въпреки че от години е на ръба на оцеляването, секторът вече изпадна в клинична смърт. Чуха се и мнения сред патоанатомите да натрупат телата на покойници пред парламента в знак на протест.
Основният проблем е, че три министерства постоянно си прехвърлят отговорността за издръжката на съдебна медицина. МВР, здравно и правосъдното ведомство периодично си прехвърлят патоанатомията. От началото на годината съдебна медицина мина под шапката на правосъдното министерство, което обаче поема само част от разходите, като останалото е за сметка на МВР. В резултат, патоанатомите не получават заплати от няколко месеца.
Въпреки че съдебната експертиза е задължителна и решаваща за издаването на присъди, условията, при които трябва да работят патоанатомите могат да си съперничат само с някой филм на ужасите. Помещенията за аутопсии и морга обикновено са разположени в най- нелицеприятните части на болниците – мухлясали мазета, в които обикновено таванът тече. Масово липсва техника и инструменти за манипулации. Патоанатомите обикновено си приспособяват различни предмети от бита за извършването на аутопсия. Триони и лозарски ножици са най- честите инструменти за отваряне на тялото. Съдебни медици признават, че купуват комплекти ножове от магазини за 1 лев, за да се снабдят с пособия за аутопсия.
Броят на патоанатомите у нас е едва 150 души, повечето от които са пенсионери или пред пенсия. На година извършват около 1000 аутопсии. За нуждите на страната са необходими минимум 450 души, но ниското заплащане и отвратителните условия на труд отблъскват кандидатите.
Съдебните медици спират работа, докато не се изпълнят исканията им. ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи