Според Евростат безработните в България са 12,2 процента и цифрата няма промяна. Според Агенцията по заетостта тя пък е паднала с един процент. 13410 души са си намерили работа през последния месец.
Разликата може да идва от заетостта през летния сезон, но поне половината от хората работят нелегално, казаха пък от синдикатите и лансираха трета цифра. Пълното разминаване между данните идва, че когато стане дума за статистика, цифрата пада, защото част от безработните не се регистрират в Бюрата по труда. Те не могат да получат помощи и най-много да изкарат още един безплатен курс по компютърна грамотност. Чрез бюрата трудно се намира и работа.
Типично български феномен е оплакването пък на работодатели, които твърдят, че не могат да си намерят работници, въпреки че са обявили места. Някои фирми стоят с незаети позиции с години, просто защото такива позиции няма, но те отчитат дейност, че търсят. Други пък наемат шивачки, но след като поработят няколко месеца по 12 часа на ден и без заплати, жените сами бягат. Славата на фирмата се разнася и никой повече не се хваща да работи безплатно. Безумните изисквания продавачки на обувки да владеят два езика и да имат собствена кола, също водят до криза в бранша. Никой филолог не се хваща да продава китайски галоши, ползвайки собствения си автомобил.
Има истинска криза за инженери и лекари, но държавата сама ги прокуди в чужбина заради неадекватно заплащане. Еднакво безработни са току що завършилите вишисти и хората с опит, но на възраст над 50 години. Фирмите не искат да назначат нито едните, нито другите. Пак според статистиците, средната работна заплата е 754 лева и доста работещи недоумяват как се получава тази цифра. Заплатите на висшите чиновници, които са по 10000 лева, плюс декларираните бомбастични суми, върху които се осигуряват бизнесмените, се събират с тези на обикновените служители във фирми и се получава – всички ядем свинско със зеле, но едните свинското, а другите само зелето.
ВИЖ ВИДЕОТО:
http://youtu.be/2r0PaYcv4f0
Коментирай първи