Най-малко с десет процента ще скочи цената на олиото през есента, прогнозираха производителите. Този път освен в непрекъснато скачащите горива, проблемът е и в цената на слънчогледа.
Докато миналата година той се е продавал за 650 до 700 лева на тона, в момента сделките започват от 920 лева и вървят нагоре. Земеделските стопани пък се оплакват от сушата и слабата реколта. Част от посевите изгорели, а друга пък не се се развили както трябва. На производителите наистина всяка година им пречи нещо, или суша, или киша. Фактът обаче си остава. Мазната течност ще мине три лева за бутилка.
И докато производителите прогнозират това да стане най-рано през септември, търговците отдавна се ориентираха и вдигнаха цената на стоката от миналата реколта. Вдигна я и голямото търсене. В търговските вериги хората започнаха да изкупуват по цели стекове, за да се запасят поне до Коледа. Пенсионери хукнаха да крият в килерите поне по десетина бутилки, за да има с какво да готвят, ако им дойдат на гости внуците. Безработните също кътат по няколко. Щандовете непрекъснато се опразват, а на другия ден скъпоценната течност пак се появява, но на нови цени. Същото става и с брашното.
Специалисти предупреждават, че трайността и на двете стоки е по 6 месеца и накрая някои ще се принудят да хвърлят запасите си. Българинът обаче е свикнал на максимата, по-добре да има, пък нищо, че ще се развали. И по този начин сам става съучастник във вдигането на цените, понеже се увеличава търсенето. По наблюдения на търговци в момента бързо изчезват от рафтовете и месните консерви и пастетите. Народът явно се готви за дълга, студена и бедна зима.
ВИЖ ВИДЕОТО:
http://www.youtube.com/watch?v=ztAhMtTYHt8
Коментирай първи