Само един ден, след като станаха ясни новостите в образованието, възмутени педагози се обявиха против. По – голяма част от учителите считат, че нововъведенията са просто прах в очите на слепите и няма как да бъдат работещи заради липсата на средства. Освен това една от промените, която правителството представи като иновативна, а именно педагозите сами да избират с кой учебник да работят без ограничение в избора, според специалистите в областта е чиста проба широко отворена порта за корупция при избора. Според тях издателствата ще се възползват съвсем практично от тънката лайсна и ще засипят всички училища с куп оферти, защо да изберат техния учебник и как по – точно ще бъдат стимулирани за добре направения избор.
Загрижени за меко казано недообмислените реформи педагози от цялата страна бързо са отреагирали и вече са пратили писмо със своите възражения относно небивалиците, за които стана ясно в новия проектозакон на Министерството на Образованието, за да бъдат взети своевременни мерки.
Друга налудничива и недообмислена идея, която екипът на Сергей Игнатов иска да прокара от следващата година е за всички ученици до 7 клас, да бъде въведена целодневна форма на обучение, която според учителите може и да е плодотворна за малчуганите, но по никой начин не може да бъде реализирана, защото когато се обмислят реформи в образованието е редно да се обмисля и финансовата страна на нещата и реализуема ли е тя към момента.
Те в редовните часове не влизат, камо ли цял ден.