Нямаме никакви основания да очакваме, че ситуацията ще се промени в полза на Украйна, изтъква финландски военен експерт
Руската офанзива е съсредоточена около Донецкия логистичен център Покровск, както и около Курахово, Великая Новоселка, Часов Яр и Торецк. Първите два града са в оперативно обкръжение, а вторите два са почти превзети от руснаците. Москва превзе Угледар през октомври и подготвя мощна офанзива към градовете Запорожие и Днепър.
Украйна претърпя крайно тежки три месеца, през които руските сили жънеха победи по фронта. И нямаме основание да смятаме, че напредъка и превземането на още населени места ще спре през зимата, пише американското издание Newsweek.
„Тенденцията е много тревожна и очакванията са ситуацията за украинците да се влоши още през декември“, коментира пред американското издание Емил Кастехелми от базираната във Финландия Black Bird Group.
В публикация в социалната мрежа X, OSINT анализаторът посочва, че през трите месеца до декември войските на Москва са превзели около 1600 квадратни километра в Украйна и още 500 в руската Курска област, където украинските сили нахлуха, но вече загубиха западния фланг на този пробив, както и едни от най-ключовите си и добре укрепени отбранителни позиции в района на Донбас.
В публикацията се казва, че упоритата съпротива на украинската армия не е спряла ускорението на руското настъпление и „тази есен е била мрачна за Украйна“.
Руската офанзива е съсредоточена около Донецкия логистичен център Покровск, както и около Курахово. Москва превзе Угледар през октомври и бързо напредна към Великая Новоселка.
„Украинците имаха проблеми със стабилизирането на фронта тук от дълго време и през ноември темпото на руското настъпление там допълнително се ускори в сравнение със септември и октомври“, казва Кастехелми пред Newsweek.
„Ако приемем, че руснаците разполагат с достатъчно жива сила и оборудване за следващите месеци, вероятно те ще продължат да атакуват агресивно. Няма непосредствени индикации военния ресурс на руснаците да се изчерпи в близко бъдеще“, посочва още Кастехелми.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Киев ще се нуждае от дипломатически средства, за да освободи някои контролирани от Русия територии, като призна, че на армията му й „липсва силата да направи това по военен път“.
„Трябва да намерим дипломатически решения“, заяви Зеленски пред японската информационна агенция Kyodo News. Това е промяна в предишната реторика на Киев, че връщането на всички отнети от Русия украински територии е първото условие Киев да седне на масата за преговори. Но очевидно Зеленски коригира позицията си на фона на въпросителната дали Доналд Тръмп като президент на САЩ ще спре или ще продължи американската помощ.
През 23 година Украйна имаше известни успехи, които се изразяваха в това, че успя да удържи последната си трета защитна линия в Донбас – тази между градовете Торецк, Часов Яр и Северск, спирайки руското настъпление в северната част на Донбас. С контраофанзивата си от лятото на 23 г. украинците дори успяха да вземат малко територия на юг, в Запорожие.
Но Кастехелми смята, че тези успехи на Киев са останали безвъзвратно в миналото, а сега, на границата на 24 и 25-та година руските сили вероятно ще продължат офанзивата си в посока Покровск и градовете Запорожие и Днепър (Днепропетровск- руско име) А намиращите се по това направление Великая Новоселка и Курахово са вече в оперативно обкръжение. Кастехелми очаква през следващата седмица последните два града да паднат окончателно в руски ръце, а с тях и прилежащите наоколо 700 квадратни километра територия.
„Другите два града, които според анализатора едва ли ще удържат до Нова година са Часов Яр и Торецк. Отбраната в тях е на ръба да рухне, впрочем Часов Яр е превзет от руснаците на 90 %. А пълното им превземане ще позволи на руснаците да атакуват последните градове в Донбас, които все още са под контрола на Киев – Константиновка, Славянск и Краматорск, които са в една линия и представляват единен кръг на отбраната“, заяви той.
„Вярвам обаче, че най-много действия ще има на юг, където още в началото на 25 година ще видим началото на битката за Покровск“, добави Кастехелми, отбелязвайки, че Украйна има хроничен и непреодолим проблем с недостига на жива сила, който във времето се влошава все повече.
Коментирай първи