Бивши училища по селата масово са префасонирани в спа- хотели. Кметовете на малки населени места разпродават сградите на закритите школа като не спазват процедурите и изискванията, установени от закона за просветата и образованието. Много често министерството изобщо не е уведомявано за сделките.
Едно от условията за продажба на училищна сграда е новият собственик да продължи да я използва за целите на просветата, културата или социалните дейности. Вместо това,
закритото училище се превръща в спа- хотел, цех за производство или склад на фирма, пише столичен ежедневник. Местните са доволни, че ще има работа и хич не им е до култура. Стига се и до куриози в селото да няма лекар, но пък да си има луксозен хотел.
Една от общините рекордьори по продажба на бивши училища е Трън. Над 40 сгради по селата са продадени на частни собственици зад гърба на просветното министерство. Трънско е сред най- безлюдните райони в страната. Селата там масово са полуобезлюдени и дори нямат кметове,
а наместници. Много често, въпреки че училището е продадено, купувачът в последствие се отказва изобщо да инвестира в него.
В Родопите също е масова практика да се продават училищни сгради. Новите собственици обикновено преобразуват имота в шивашки цехове или в семейни хотели. През последната година обаче няма желаещи да купуват, въпреки ниските цени.
Все пак има и общини, които спазват изискванията на образователното министерство. Пустеещите училища се превръщат в музеи или старчески домове.
Всяка година се затварят училища по малките населени места. ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи