Българите масово си въобразяват, че страдат от неизлечими болести и краят им е близо. Освен от ежедневният стрес, психологическият феномен допълнително се подклажда и от любимите на народа тв.сериали като „Доктор Хаус” и „Анатомията на Грей” , твърдят специалисти.
Култовите поредици, които във всеки епизод представят разрешаването на тежък медицински случай, обикновено рядко срещани болести с трудно разпознаваеми симптоми, са сред най- гледаните у нас. Почитателите им са млади, интелигентни хора, с престижна работа. Интригуващият сценарий, наситен с постоянни обрати, държат в напрежение зрителите до последната минута. Както по целия свят, така и у нас обаче, уж невинните
сериали крият опасности за психиката на хора, които обикновено са подложени на невероятен стрес през деня.
При повечето хипохондрици, всичко започва от обикновена настинка. Вместо да спазват предписанията на лекарите обаче, болните започват да „откриват” все нови и нови симптоми. Дори успокоенията на докторите не са достатъчни да ги разубедят, че не страдат от страшна болест. Защото са гледали в „Доктор Хаус” например, че дори най- невинната хрема може да крие неподозирани последици.
Колкото повече си насаждат мисълта, че нещо не е наред, толкова по- зле започват да се чувстват. Сърцебиене, пристъпи на необясним страх, въображаеми болки, са малка част от кошмара. Тъй като не вярват вече на лекарите, мнимите болници тръгват да търсят съмишленици в интернет и още по- ревностно да следят медицинските тв.поредици, за да открият проблема си.
Събирането с други себеподобни обаче се оказва още по – опасно, защото си препоръчват различни лекарства или съмнителни илачи. Поставят си едни на други диагнози, обикновено вдъхновени от видяното по телевизията.
По света са известни много смъртни случаи на хипохондрици, които не могат да контролират самолечението си, което води до необратими последици и , в крайна сметка, слагат край на живота им.
Коментирай първи