Омар Окампо – 07 април 2025
Търговската война на Тръмп е класова война, чиято цел е да отслаби прогресивното данъчно облагане, пише Омар Окампо.
Търговските политики на Тръмп през първите два месеца от втория му президентски мандат са крайно непредсказуеми. Крайните срокове за налагане на тарифите се отлагаха без никаква логика или причина, което оставяше трансграничната търговия в затруднено положение.
Подобна волатилност беше кошмар за инвеститорите от най-богатия 1%, но на 7 април нещата им се изясниха при обявения от Тръмп Ден на освобождението – цялостен набор от ответни мита, наложени върху всички вносни продукти от страни, за които се твърди, че поставят в неизгодно положение американския износ чрез въведените от тях по-рано мита за внос от Америка.

Но този 1 % най-богати американци нямат причина да бъдат нервни или притеснени. Те по дефолт работят за дългосрочни парични печалби, тъй като разполагат с ресурсите да се адаптират правилно и да вземат финансови решения, които умножават капитала им, да не говорим за икономическите ползи, които ще получат от намаляването на данъците, което в момента е част от програмата на републиканците.
Същото обаче не може да се каже за работническата класа. Безразборното разгръщане на данъци върху всички вносни стоки е явна атака срещу техния жизнен стандарт.
И това е така, защото търговската война на Тръмп е класова война, чиято цел не е да съживи американското производство, а да отслаби прогресивното данъчно облагане, което засяга най-богатите.
Администрацията на Тръмп твърди, че въвеждането на митата е от решаващо значение за настъпването на нова ера на американски просперитет. Администрацията му очаква този тарифен режим да генерира огромен неочакван приход от данъци, който да осигури на федералното правителство трилиони долари през следващите няколко години. Събраните средства могат да бъдат използвани за намаляване на дефицита и за обслужване на постоянно нарастващия държавен дълг.
Правителствената хазна ще се препълни с толкова много приходи – така звучи аргументът IRS да бъде премахната и заменена с нова агенция – Външна служба за приходите. Федералните данъци върху доходите постепенно ще станат излишни и ще бъдат изхвърлени на бунището на историята, за да не бъдат възкресени никога повече.
Експерти и наблюдатели вече опровергаха много от основните аргументи, изтъкнати от Тръмп и неговите приближени. Нестратегическото въвеждане на мита няма да направи американското производство отново велико, а математиката не подкрепя фантастичните прогнози за приходите на администрацията.
За да се стимулира местното производство, тарифите трябва да бъдат въведени и насочени към отрасли със сравнително ниско, но нарастващо търсене. Електрическите превозни средства са такъв пример. В противен случай тарифите за висококонкурентни стоки ще доведат до повишаване на цените и ще поставят американските корпорации в неравностойно положение спрямо чуждестранните им конкуренти.
Освен това тези данъци върху вноса няма да се плащат от чуждестранните фирми или от държавите, от които идват. Тарифите ще се плащат от гражданите и жителите на САЩ и ще оскъпят редица вносни потребителски стоки, което ще натовари още повече бюджетите на домакинствата от американската работническа класа. Според една от оценките „денят на освобождението“ ще намали дохода на средното домакинство с от 1600 до 2000 долара. Накратко, той няма да обогати американските граждани, а ще ги направи още по-бедни.
По-високите цени могат да увеличат корпоративните печалби, ако нивата на потребление останат постоянни, но няма гаранция, че тези допълнителни приходи ще бъдат инвестирани в разширяване на производствения капацитет на страната. През последните 50 години корпоративните печалби нараснаха рязко и тези приходи не бяха инвестирани в местното производство, а масово се даваха за космически заплати на ръководителите, за изплащане на още по-рекордни дивиденти на акционерите и рекордно голямо обратно изкупуване на акции.
Тарифите на Тръмп ще изострят драстично вече съществуващия проблем с крайното неравенство. Когато икономическият пай на богатите се увеличи, те ще използват тези допълнителни ресурси, за да извлекат повече богатство от работническата класа чрез придобиване на критични активи като жилищни сгради и инфраструктура, на която разчитаме, като например енергийни централи, често чрез частни капиталови дружества и фирми за управление на активи.
Тези фирми за управление на инвестиции рядко подобряват качеството на предоставяните услуги, но винаги повишават цените, за да осигурят по-висока рентабилност на богатите си клиенти.
Единственият начин да променим влошаващия се стандарт на живот и крайната концентрация на богатство е да обложим богатите с данъци. Само така държавата може да направи обществените блага достъпни за повече граждани.
Митата и обещаните намаления на данъците няма да допринесат за изпълнение на обещанията на Тръмп за балансиране на бюджета, стимулиране на инвестициите в производството, повишаване на приходите или създаване на нови работни места с достойно заплащане. Това никога не е помагало и не е носело ползи на работническата класа. Но пък винаги е изсмуквало трудно спечелените им пари и доходи, изпращайки ги нагоре по пирамидата в джобовете на най-богатите.
Авторът Омар Окампо е изследовател в програмата „Неравенство и общо благо“ в Института за политически изследвания.
Източник – Consortium News
Коментирай първи