Както неотдавна писа престижното финансово издание Financial Times, геополитическата нестабилност отново се върна на финансовите пазари заради задаващият се глобален конфликт в Близкия изток. По тази причина, инвеститорите навсякъде по света започнаха да изискат по-бърза възвръщаемост на парите си, което увеличава броя и количеството на лошите инвестиции и лишава икономиките от важно финансиране, което е на път да създаде катастрофални икономически проблеми. От друга страна, Газа и Израел не са Русия и Украйна, и по тази причина войната между тях ще се отрази основно на икономиките на Израел, на Газа и на няколкото съседни арабски страни, но не и на света като цяло.
Конфликт, ограничен до Газа и Западния бряг, не би трябвало да се отрази на цените на петрола в дългосрочен план и се очаква да има минимално въздействие върху глобалната инфлация. И ако е така, ние в Чешката република няма за какво да се притесняваме. Ситуацията обаче ще се промени, ако бойните действия се разпространят в съседни държави като Ливан и Сирия, където действа антиизраелското палестинско движение „Хизбула“, подкрепяно, както и „Хамас“, от Техеран.
Ако „Хизбула“ се включи в боевете, това ще доведе до голяма война и проблеми в целия регион. Както съобщава Bloomberg, цените на петрола ще скочат с осем долара за барел. В момента той струва около 90 долара. Освен това световният икономически растеж ще се забави допълнително, а инфлацията – леко ще се повиши.
Ако обаче избухне пряка израелско-иранска война, цената на барел петрол ще се повиши не дори с десетки долари, а двойно, световният БВП ще се свие с един процентен пункт, а този на Европа с между 5 и 10 %, а годишната инфлация ще скочи драстично. Боевете ще поставят под въпрос доставките на петрол от целия Близък изток, а това ще засегне и Чешката република.
Кой от тези сценарии ще се осъществи?
Не знаем. Но според експертите вероятността от мащабен конфликт, който би избухнал случайно, тъй като нито Иран, нито Израел искат такъв в настоящия момент, е изключително голяма. Освен това, за да катастрофира енергийно и икономически Западния свят дори не е необходимо да започва ирано-израелска война.
Достатъчно би било например йеменските съюзници на Иран – Хутите да атакуват танкерите с петрол от Персийския залив за Европа в най-удобното за тях място – на входа на Червено море.
Коментирай първи