Брюксел погна „Корпоративна търговска банка” заради неяснотите около управлението на държавните пари, които минават през нея. Разследването тече вече година и половина. От Европейската комисия са задали 13 въпроса на управляващите, за да се изясни каква е връзката между държавата и банката.
Проверката на европейските институции започва още в края на 2010 г. , когато е подаден сигналът до Брюксел. Европейската комисия е информирана, че по- голямата част от парите на държавните фирми се управляват от Корпоративна търговска банка. Разследването започва още в началото на 2011
и тече до края на годината. А преди дни до правителството са изпратени 13 въпроса за отношенията между банката и държавата. Управляващите трябва да отговорят до 20 дни.
Въпросите били разпределени между трима министри – Трайчо Трайков, Ивайло Московски и Аню Ангелов. Били помолени да обърнат специално внимание трябва да се обърне въпросите, които са свързани с избирането на КТБ за най- доверена банка на държавата – дали е имало конкурс за депозиране на парите на държавните фирми и по какви критерии дружествата подбират банките.
От Министерство на транспорта обаче са пропуснали тънкия момент с конкурса за банка. От 2003 г. насам ведомството само подновява споразумението си с КТБ. Министерството не разкрива и критериите си за избор на банка. Държавата упорито крие какъв процент от държавните пари са депозирани Корпоративна търговска банка. Първата и единствена справка е от 2010 г., когато стана ясно, че 47 % от финансите на държавните фирми се намират в банката.
Интересно още колко ще ни търпи Брюксел,преди да ни изхвърлят от ЕС?
Щом се е заела ЕК значи ще има реален резултат. И нещата около КТБ и предпочитането й от държавата ще лъснат.