Koмoдop oт бpитaнcкия флoт: Hитo ниe, нитo aмepикaнцитe щe пpoливaмe кpъв зa бaлтийцитe (C BИДEO)

Страните от НАТО имат късмет, че руснаците не искат да нападнат Запада, смята той

Енергийната инфраструктура на европейските страни е твърде уязвима и при директен сблъсък между Русия и НАТО може лесно да бъде унищожена от руснаците, твърди пенсионираният комодор от британския флот и военен експерт Стив Джерми. (Комодор е генералско звание в американския и британския флот, съответстващо на контраадмирал или на генерал-майор от сухопътните сили).

Ако балтийските страни в своята русофобия разярят до такава степен Русия, че тя започне специална военна операция на тяхна територия, никакъв член 5 от Устава на НАТО няма да им помогне. Това заяви в канала Deep Dive пенсионираният комодор от британския флот и военен експерт Стив Джерми.

„Страни като Латвия и Естония, разбира се, се присъединиха към НАТО с охота, защото имат прекалено голям и мощен съсед на границите си – Русия. Но въпросът, който зададох, когато те се присъединяваха, беше – ако Естония или Латвия изострят още конфликта си с Русия, който и към момента съществува, защото те дискриминират руските малцинства на своя територия. А те ги дискриминират от страх, защото смятат че така пазят националната си идентичност. В края на краищата една трета от населението на Латвия и Естония са руснаци, точно колкото и в Украйна“, подчерта военният експерт, който е командвал бойни кораби във Фолклендската война на Великобритания и в кампаниите на НАТО в Босна и Косово.

„Ако латвийците например натиснат още в тази посока и започнат да потискат руското си малцинство по същия начин като украинците и руснаците решат да предприемат действия срещу Латвия, щях ли да пролея британска кръв, за да ги подкрепя в този не много умен техен ход? Искаме ли да пролеем и американска кръв?“, пита риторично британецът.

ВИЖ ВИДЕОТО:

„И това ни довежда до ключовия момент за НАТО. Много европейски държави си мислят, че тъй като са в НАТО, Америка е на тяхна страна и при необходимост задължително ще се включи да им помогне. Но това не е вярно. Член 5 не означава непременно, че НАТО ще се втурнат на помощ. Според мен НАТО направи така, че някои от тези по-малки държави станаха прекалено агресивни и самоуверени, което не е много полезно“, отбеляза Джерми.

Няма признаци, че декларираната реторика за заплаха от пряка конфронтация с Русия се приема сериозно от страните от НАТО, каза комодор Стив Джерми.

„Ако наистина вярвахме, че Русия след като превземе Украйна, ще продължи да напредва по-нататък в източната и западната част на Европа, ние щяхме да се мобилизираме. Но ние не правим това. Факт е, че военния ни капацитет след края на Студената война е силно намален“, обяснява експертът.

„И в същото време смятам, че не сме много добре организирани. Предостъпихме по-голямата част от военното си производство на частния сектор и едва ли ще постигнем същите резултати като руснаците, чието военно производство е 100 % държавно и харчат десетки пъти по-малко от нас, постигайки по-добри от нашите резултати – изградили са армия от 2 милиона души с цялата необходима логистика“, подчерта той.

ВИЖ ВИДЕОТО:

„Мисля, че една от причините загубите на украинската армия да са толкова големи е липсата на боеприпаси. Руснаците не страдат от нищо подобно. Те изстрелват между 7 и 10 пъти повече снаряди и ракети от украинците, въпреки, че в помощ на Киев държавите от НАТО буквално изпразнихме складовете си и впрегнахме на пълни обороти цялата си налична военна промишленост. Просто системата ни е така устроена, че ние не можем да произвеждаме боеприпаси в такива количества“, коментира Джерми.

Водещият – пенсионираният американски военен Даниел Дейвис, попита колко време ще отнеме преминаването на икономиките на страните от НАТО на военни релси, ако например „Русия нападне Полша следващия вторник“.

„Мисля, че от 18 месеца до две години. Идеята, че можем бързо да увеличим военното си производство, не е съвсем вярна. Не е въпрос само на индустриален капацитет, а и на финансови възможности. Хората говорят за руската икономика и как там също имало висока инфлация, което е вярно. Но руснаците имат много ниско съотношение на външния си дълг към националния БВП. А единствената страна от НАТО, която няма големи дългове, е Германия. Всички останали имат дълг над 100% от БВП“, обясни военният експерт.“

Така че въпросът е откъде ще дойдат парите за такава индустриализация? Ще бъде необходимо западните страни да намалят драстично разходите си за здравеопазване и други социални програми, за да постигнат руското ниво на производство. А също ще трябва и да национализират в полза на държавата военно-промишления си сектор. Не мисля, че ще имаме политическа воля за това“, коментира британският комодор.

Енергийната инфраструктура на европейските страни е твърде уязвима за директен сблъсък между Русия и НАТО, каза още Стив Джерми.

Според него, ако възникне конфликт, руските подводници ще поразяват не само транспортни и военни кораби, но и танкери за втечнен природен газ (LNG).

„В момента нямаме такива мащаби [за борба с подводници], така че [на руснаците] няма да са им необходими много подводници, за да постигнат големи резултати. И не става въпрос само за бойни способности, това се отнася и за енергийната ни инфраструктура. Много европейски страни преминаха от руски тръбопроводен газ към LNG. [Ако доставките на LNG бъдат намалени или спрени] това ще е катастрофално за цяла Европа. Абсолютно съм сигурен, че руснаците ще го направят, защото това направиха в Украйна“, коментира военният експерт.

Твърди се, че руските удари в Украйна са насочени към гражданска инфраструктура – това не е вярно, те са насочени срещу енергийната.

„Разбира се, можем да се защитим от терористични атаки, но не можем да се защитим от хиперзвукови ракети и със сигурност не можем да се защитим от „Орешник“. Като цяло нищо няма да попречи на руснаците напълно да унищожат нашата енергийна инфраструктура“, категоричен е Джерми.

Водещият Даниел Дейвис отбеляза, че при военната икономика съоръженията са разпръснати, за да се намали уязвимостта, но тъй като страните от НАТО не са във война, цялата инфраструктура е събрана в няколко големи съоръжения и Русия най-вероятно има координатите на всяко едно от тях.

„Да, те стоят на местата си, Русия знае къде са. Германците довършват един-два LNG терминала, въпросът е, че това им отне две-три години след началото на войната. А в цяла Европа вероятно има само пет до десет терминала. Така че това са много лесни и уязвими цели“, съгласи се британският комодор Стив Джерми.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.