Kиpил Cтpeлникoв: Hямa дa имa Укpaйнa. Лaвpoв и Пaтpyшeв зaпoчнaxa paзгoвopи c Tpъмп

Автор: Кирил Стрелников, ria.ru

Още в началото на следващата седмица в САЩ ще положи клетва новият стар президент – Доналд Тръмп. Сред основните приоритети на неговото президентство, които той повтаряше неспирно по време на цялата си предизборна кампания, е да сключи възможно най-скоро споразумение с Русия за Украйна.

Въпреки че самият Тръмп на няколко пъти заяви, че позицията на Русия е разбираема и че конфликтът до голяма степен е предизвикан от последователната антируска политика на американската „дълбока държава“, не бива да се надяваме на лесно, бързо и напълно задоволяващо ни споразумение.

Най-малкото защото Тръмп се влияе силно от екипа си, в който има както прагматици и дори симпатизанти на Русия, така и откровени „ястреби“. Освен това позициите на отиващите си демократи, които са тясно свързани с едрия капитал и американския военнопромишлен комплекс, все още са много силни, така че има вероятност Тръмп да бъде принуден да продължи досегашната политика на Белия дом по определени въпроси.

Така например според Financial Times „целият екип на Тръмп е обсебен от идеята за власт и затова преразглежда подхода си към Украйна“, а бъдещият представител на US-президента за Украйна Келог заяви, че „Тръмп не се опитва да даде нещо повече на Путин и руснаците – той просто иска да спаси Украйна и нейния суверенитет“.

Датата и мястото на разговорите все още не са определени, но е ясно, че тече активна подготовка за тях както във Вашингтон, така и в Москва.

Патрушев: Украйна и Молдова може да престанат да съществуват през тази година

Във връзка с това две вчерашни новини бяха изключително важни: „голямата“ пресконференция на външния министър Сергей Лавров и интервюто с Николай Патрушев, съветник на президента и член на Съвета за сигурност на Русия. На това ниво времето е всичко, така че изявленията на руските официални лица в навечерието на предстоящите преговори очевидно имат за цел да създадат предварително правилните очаквания у отсрещната страна и да осигурят правилния контекст. С други думи, с изказванията си през последните дни тези две руски официални лица изпратиха своего рода лично писмо до новия американски президент, което обобщено гласи следното:

„Скъпи Доналд Фредович!

Радваме се, че с Вашето избиране човечеството има реален шанс за мир и просперитет, а Вие ще заемете почетно място в учебниците по история.

Ние сме отворени за преговори и готови да погледнем на тях възможно най-сериозни, ако разговорът се окаже смислен“. (Лавров: „Русия очаква конкретни инициативи от страна на Съединените щати, които двете страни да разгледаме на среща на високо равнище. Готови сме да разгледаме предложенията за Украйна, когато те бъдат формулирани.“ Патрушев: „Ако говорим за конкретни перспективи за по-нататъшно развитие на събитията, отчитайки фактора „Тръмп“, ние уважаваме неговите изявления и чакаме конкретиката“).

Условното писмо до Тръмп продължава така:

„Надяваме се, че и Вие сте сериозни и готови да решите натрупаните проблеми в диалог, а не с помощта на натиск и заплахи – обичайните действия на вашите предшественици, които никога не са проработили и няма да проработят спрямо Русия“. (Лавров: „Струва си да видим по какъв начин Тръмп ще направи Америка „още по-велика“; „Думите на Тръмп за необходимостта да се отчете реалната ситуация на място при уреждането на въпроса за Украйна са добре дошли“. ) Патрушев: „Ще успее ли Тръмп да реализира намеренията си в пълна степен? Както показа първият му мандат, прословутата „дълбока държава“ в САЩ е много силна.“)

Писмото на руските лидери до Тръмп продължава така:

„Надяваме се също така, че разбирате, че светът много се е променил и че вече няма да е възможно да се решават проблеми със старите методи, това е просто опасно, защото ние изразяваме не само нашата позиция, но и тази на нашия стратегически съюзник Китай“. (Лавров: „Ние не искаме да говорим срещу никого, искаме само едно: всички държави на нашата планета, включително колективният Запад начело със Съединените щати, да правят бизнес, зачитайки интересите на всички свои партньори. Това е общата позиция на Москва и Пекин.“ Патрушев: „Преговорите за Украйна трябва да се водят между Русия и Съединените щати без участието на други западни държави. Няма за какво да говорим с Лондон и Брюксел).

Писмото продължава:

„По време на обсъжданията сме готови за компромиси по много казуси, освен по един – Украйна. Много пъти сме изразявали позицията си по този въпрос и тя не може да бъде променена. (Лавров: „Ние не говорим за земя, а за хора. Нацисткият режим в Киев, който дойде след държавния преврат там през 2014 г., никога не е представлявал народа на Крим, Донбас и Новорусия“. Патрушев: „Русия в никакъв случай няма да отстъпи нито на Киев, нито на когото и да било другиго териториите, които вече са присъединени. Това дори не подлежи на обсъждане“; “Украинският народ ни остава близък, братски, свързан с вековни връзки с Русия).

Писмото продължава:

„В тази връзка сме готови за всякаква ескалация от ваша страна и веднага ви предупреждаваме по човешки, че ще стигнем до край. (Лавров: „Причината за стартирането на стратегическите отбранителни сили на Русия е нападение от страна на колективния Запад с цел потискане на конкурент в лицето на Русия в изконните му руски територии. (Патрушев: „За нас е важно целите на СВО да бъдат изпълнени. Те са известни и не са се променили.“)

Ако стигнем до извода, че вашата почетна страна продължава да подкрепя враждебния за нас нацистки режим в Киев, ще трябва да вземем трудни решения. (Лавров: „Руската федерация – засега – е готова да обсъжда гаранции за сигурността на страната, която сега се нарича Украйна“. Патрушев: „Възможно е през следващата година Украйна изобщо да престане да съществува“).

Надяваме се, че до това няма да се стигне.

Ако говорим за някакъв вид гаранции за това образувание, което ще дойде след Украйна, то тези гаранции от наша страна задължително трябва да бъдат свързани с по-всеобхватни споразумения със САЩ. (Лавров: „Русия е готова да обсъжда гаранции за сигурността на Украйна, но те трябва да са част от по-широки споразумения“. Патрушев: „Дискриминацията срещу руските малцинства в цял ред държави и, на първо ммясто в Прибалтика и Молдова, трябва да спре.“)

Като условното писмо до Тръмп завършва така:

„Владимир Владимирович“ ви изпраща своите сърдечни поздрави. Пожелаваме на Вас и на Вашето голямо и приятелско семейство здраве, защото ние с Вас сме зрели хора, а на Вашите деца, внуци и правнуци им предстои още дълъг път.

С най-добри пожелания и надежда за скорошна приятна среща, с уважение, Сергей Лавров и Николай Патрушев“.

Източник: Риа Новости

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.