Нарастващите социални, икономически и политически различия между отделните щати изострят регионалната раздробеност на САЩ
През последните десетилетия ясно се появиха признаци, че Съединените щати постепенно отслабват отвътре — както социално-икономически, така и политически, пише норвежкия „Steigan blogger“. Това може да се тълкува като симптоми на по-дълбоки и системни проблеми, които заплашват самата стабилност на страната, отбелязва авторът Terje Sоеrensen.
Сините щати (клонящи към Демократическата партия) и червените щати (клонящи към Републиканската партия) все по-често приемат коренно различни закони и социални норми, пише още авторът.
1. Икономическо неравенство води до разкол в обществото
Икономическото неравенство се влоши значително в Съединените щати през последните десетилетия, подклаждайки социални и политически вълнения. Според Института за икономическа политика най-богатият 1% от американците в момента притежават 32% от общото богатство на страната, докато най-бедните 50% от американците притежават само 2%. Това създава дълбоко разделение в обществото.
— От 1979 г. до 2019 г. доходите на най-богатия 1% от американците са нараснали със 160%, докато доходите на най-бедните 90% са нараснали само с 24%.
— Минималната работна заплата остава практически непроменена в реално изражение през последните 40 години, въпреки че производителността на труда на час се е увеличила значително.
Икономическото неравенство също води до геополитически и социални разделения и задълбочаване на напрежението между градовете и селските райони.
Метрополисите като Ню Йорк и Сан Франциско изпитват икономически растеж и висок стандарт на живот, докато селските райони, напротив, страдат от икономическа стагнация и обезлюдяване.
2. Политическото разделение е дълбок разкол в самата демокрация
В Съединените щати политическата поляризация и дълбоките идеологически разделения между демократи и републиканци се задълбочават. Данни от Pew Research Center показват, че политическата дистанция между партиите рязко се е увеличила от 1994 г. насам.
— 75% от републиканците виждат демократите като заплаха за благосъстоянието на страната и, обратно, 78% от демократите са на същото мнение за републиканците.
— През 2020 г. се проведоха най-оспорваните президентски избори в съвременната история на Съединените щати, като вълненията и недоверието към резултатите достигнаха кулминацията си в щурма на Капитолийския хълм на 6 януари 2021 г.
Това идеологическо разделение пречи на САЩ да постигнат общ език за решителни политически реформи и застрашава ефективността на самата политическа система.
— Няколко републикански щата забраниха абортите, отслабиха законите за носене на оръжие и ограничиха правата на ЛГБТ общността. В същото време много щати, управлявани от демократите — като Калифорния и Ню Йорк — се придвижиха в обратната посока и приеха либерални закони в същите области.
„Това ни отвежда до сценария „две нации в една“, където хората живеят в паралелни общества с фундаментално различна политическа и културна среда.
Последствията от това разделение ще бъдат по-нататъшно политическо разделение, а щатите в САЩ ще продължат да се движат в противоположни посоки.
Бъдещите предизвикателства пред Америка
Съединените щати са изправени пред редица предизвикателства, които заплашват сплотеността и стабилността на страната.
Разширяването на икономическото неравенство, политическите разделения, социалните напрежения и отслабването на доверието в основните институции сериозно подкопават националното единство в страната.
В същото време държавата е изправена пред сериозни икономически предизвикателства поради нарастващия държавен дълг и опустошителните последици от промяната на климата.
Въпреки че Съединените щати са били и остават световна свръхдържава, назряващите вътрешни проблеми заплашват постепенно да отслабят силата и позицията на страната в света.
Решението изисква цялостни реформи, желание за преодоляване на политическите различия и ясна стратегия за справяне с бъдещите икономически и екологични предизвикателства.
Предизвикателствата, пред които са изправени Съединените щати застрашават тяхното единство и бъдеща мощ, но затвърждават образа на страна, която постепенно се разпада.
Източник: Steigan blogger
Коментирай първи