Протести в цялата страна срещу високите цени на горивата продължават втори ден. Шофьорите изразяват несъгласието си с поскъпването като зареждат за 20 – 50 ст., най- много лев.
Към бунта на гражданите, се присъединяват и превозвачите. Техният бранш тази година е в изключителен риск. Непосилните цени на горивата може да доведат до верижни фалити и стотици хиляди души, заети в транспорта, да останат без препитание. Исканията на превозвачите са да се намалят акцизите и данъците върху горивата , които съставляват 47% от крайната цена. Финансовият министър Дянков обаче категорично отказа – щяло да
отнеме много време, а дотогава ситуацията на световните пазари щяла да се успокои.
Единствената засега реакция на правителството е на министъра на транспорта Александър Цветков, който подаде сигнал до КЗК за картел в ценообразуването. Проверката обаче ще отнеме няколко месеца, а дотогава цената на дизела може да удари 3 лева за литър. От „Лукойл” заявиха, че причината за рязкото увеличение е нестабилната обстановка на международните пазари заради военния конфликт в Либия.
Преди дни, румънски вестник публикува статия със заглавие „Горивата в България – най- скъпи на Балканите”. Проверка на изданието показва, че от началото на февруари, горивата в България са поскъпнали с 8 %, като не са взети предвид таксите. За разлика от нас, в съседна Гърция
увеличението е с 5,7 % , а в Румъния – 1,8 %.
Трагедията в Япония, която от четири дни е в колапс след унищожителните заматресия и цунами, веднага свали цените на „черното злато „световните борси. Очакванията са, че тенденцията ще се запази, тъй като страната дълго време няма да работи на пълни обороти. Япония е третият най- голям консуматор на петрол в света.
Защо в най- бедната страна в ЕС, цените на горивата са едни от най- високите? ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи