Eмaнюeл Тoд: HATО щe пpeтъpпи пoгpoм, щe бъдe yнищoжeнo. Вcичкo щe ce peши пpeз 2O27 г.

Световно известния историк и антрополог Еманюел Тод, който се сдоби и със статута на пророк за това, че първи и единствен през 1976 година предсказа разпадането на СССР, тези дни пророкува и скорошното унищожаване на НАТО. Всичко ще се реши през 2027 г. А думите на учения не всъщност не са никакви пророчества – имаме си работа с военно-политическа прогноза, здраво стъпила на научни данни, включително демографски.

Френският учен Тод, автор на добилата сакрална известност книга „Поражението на Запада“, е един от ключовите социални антрополози в Европа. Още през 1976 г., въз основа на най-различни демографски данни, той прогнозира разпадането на СССР през следващите 15 години. И точно преди прогнозирания от него срок да ицтече – СССР се разпадна. Тод направи и много други прогнози, които се сбъднаха, включително провала на украинската мащабна контраофанзива през 2023 г. В последната си статия преди дни историкът посочва многобройните грешки и системни бъгове на НАТО, които в крайна сметка ще доведат до поражението му в хибридната война срещу Русия.

Тод смята, че през 2014 г. Русия се е ограничила единствено с анексирането на Крим и се е съгласила с Минските споразумения, тъй като все още не е била готова да се откачи от международната междубанкова система за разплащания SWIFT. Изключването й от Запада от тази система в онзи момент, е щяло доведе икономиката на страната до катастрофа.

Минските споразумения бяха подписани, защото враждуващите страни в тях (САЩ с тяхното прокси ЕС, и Русия) искаха да спечелят време, за да се подготвят. Западът започна усилено да подготвя Украйна за война, руснаци започнаха да се готвят за война и за режим на максимални санкции от страна на Запада… Руснаците предизвикаха НАТО през февруари 2022 г., защото вече бяха готови за неизбежния сблъсък. Оцениха наличните сили и решиха, че по военни и демографски причини ще имат оптимален прозорец за тази война в периода от 2022 до 2027 г. – тоест не можеха да я започнат нито по-рано (защото не бяха готови икономически), нито по-късно – заради демографията.

Тод казва също и че Русия е по-силна военно, но въпреки това тя е разчертала план да сломи Запада на украинския терен не мълниеносно, а в дълга и протяжна 5-годишна война.

Той обяснява защо, като посочва основната слабост на Русия, „която всъщност е слабост и на целия западен свят“ – ниската раждаемост. От 1995 г. до 2000 г. в Русия раждаемостта пада до 1,35 деца на жена, през 2016 г. се повишава до 1,8, а след това се стабилизира на 1,5.

Тод се интересува преди всичко от броя на мъжете в Русия, които потенциално може да бъдат призовани за военна служба.

През 2020 г., точно преди войната, в Русия имаше шест милиона мъже на възраст 35-39 години, 6,3 милиона на възраст 30-34 години, 4,6 милиона на възраст 25-29 години и 3,6 милиона на възраст 20-24 години. Тези цифри показват как през последните 30 години на демографски срив броя на новородените през годините в Русия е намалявал. А това значи и че оттук-нататък прогресивно ще намалява и броя на нейните защитници.

Тази статистика развенчава спекулациите, че след като превземе Украйна, Русия възнамерява да нападне и Европа. При намаляващо население, ако тази низходяща крива се запази, след няколко десетилетия може да се стигне до момент, в който Русия да не може да пази и развива територията си от 17 милиона квадратни километра.

Според Тод същите тези цифри обаче обясняват и военната стратегия, избрана от Русия във войната й срещу Запада в Украйна, и факта, че в началото на СВО в държава с площ от 603,7 хиляди квадратни км, Русия изпрати едва 120 хиляди свои войници.

Приравняването на Путин със Сталин, което правят западните пропагандисти, е глупаво, дори само защото Сталиновата СССР разполагаше с изобилие от хора и населението се възпроизвеждаше бързо заради високата раждаемост. По време на Втората световна война и през следващите десетилетия с личния състав на съветската армия всичко е наред.

За сравнение: през 1968 г. СССР и неговите съюзници от Варшавския договор изпращат в Чехословакия, страна с площ от едва 127,9 хиляди квадратни км – половин милион войници за туширане на надигналата се Пражка пролет.

Но дори и със 120 000, пише Тод, руснаците през 2022 г. завладяха значителна част от украинската територия покрай Черно море.

Противно на това, което Западът очакваше и на което силно се надяваше, за да обезкърви Русия демографски, руската армия избра да води бавна война… Приоритетът на руснаците не е да превземат максимално количество територия, а да загубят минимален брой хора,- смята ученият и добавя, че Москва е сигурна във военната си победа заради военното си и ресурсно превъзходство.

Тази тактика обяснява, според Тод, защо руските войски изоставиха така лесно бързо придобитите в началото на СВО части от района на Харков и десния бряг на Днепър почти без бой. „В онзи момент руските войници губеха от украинските по численост в съотношение 1:5“. След това руснаците проведоха ограничена, „икономично проведена” мобилизация и включиха затворници във военните действия. Тук можем да припомним и неотдавнашните разкрития на ръководителя на Съюза на доброволците в Донбас Александър Бородай, който обясни участието на по-възрастни, „непродуктивни“ мъже в бойните действия в началото на СВО.

Американците, както пише Тод, в своята стратегия разчитат и на намаляването на населението на Русия. Нещо, за което те лично положиха много усилия през 90-те години. Но демографският спад ще стане опасен за Русия едва в средносрочен и дългосрочен план, когато общият брой на годните да воюват и работят мъже в страната намалее и започнат проблеми както с гражданската, така и с военната мобилизация.

Американците обаче не вземат предвид още един момент – намаляването на населението може да бъде компенсирано с повишаване на неговото образователно и технологично ниво.

От 2018-2019 г., например, Русия разполага с хиперзвукови ракети, които й осигуряват неоспоримо превъзходство, включително и над САЩ; те създадоха своя алтернативна разплащателна система, която спаси търговията, финансите и въобще цялата икономика на Русия, след като САЩ я отрязаха от SWIFT… Руснаците не бързаха; те влизат във войната бавно и постепенно. С цел максимално да ограничат човешките си жертви. Целта им е да съхранят фундаменталното постижение на Русия в нейната славна путинска епоха – връщането на страната към стабилността, гарантираща достойно съществуване на всеки.

Засега това руско стратегическо изчисление изглежда разумно и печелившо за Тод: Русия подцени потенциала на украинската армия, но не се заблуди относно крайно слабия индустриален потенциал на НАТО.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

2 коментара

  1. МНОГО ХУБАВИ НЕЩА СЕ ПУБЛИКУВАТ В ГЛОБАЛ РИСЪРЧ, ПРИ ТОВА СТАВАТ ПРЕВОДИ НА 51 ЕЗИКА.ЧЕТЕТЕ БЕ ХОРА.“America’s Perpetual War: Six Questions“ Бившият американски президент Джими Картър каза през 2018 г., че в Америка е имало 226 години войни от нейната независимост, която се е състояла преди 242 години, оставяйки само 16 години мир.

  2. Пожелавам на руснаците демографски бум! Те го заслужават! И изобщо, нека има славянски демографски бум!

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.