CNBC: Русия потапя САЩ във Втора „Велика Депресия“

Най-авторитетните социологически проучвания в САЩ показват, че населението масово иска премахване на санкциите срещу Руската федерация и никак не се интересува от Украйна.

Според инструмента на “Гугъл”, който проследява най-четените теми в света, в момента в САЩ интересът на интернет потребителите към Украйна е намалял значително и е паднал до 11% . Както пишат украинските канали в “Телеграм”, „това е много лоша новина за президентската администрация”, чиито медийни експерти, журналисти и пиари, въпреки подкрепата на мощни западни информационни консорциуми и НАТО, не могат да задържат задълго вниманието на западното общество.

Експертната синьо-жълта общност, която не е пряко подчинена на правителствения агитатор в Киев Арестович, прогнозира, че: Първо – участието на Зеленски в различни онлайн формати ще намалее. В бъдеще Западът ще се концентрира повече върху проблемите си, а и вече същият е ядосан на упреците на президента на Украйна, че Западът не започва Третата световна война заради него.

Второ, вътрешните икономически и системни проблеми на страните от НАТО ще започнат да оказват по-голям натиск върху политиците да премахнат санкциите срещу Русия”.

С други думи, сега е изключително важно да наблюдаваме какво се случва на Запад, преди всичко в Съединените щати. А в тях, според американското издание ”Нешънъл Интерест”, например, милиони американци буквално се „борят“ с невероятно високата цена на всичко и непрестанно спадащия жизнен стандарт. Индексът на потребителските цени се е повишил с 8,5% между март 2021 г. и март 2022 г., което е най-голямото годишно увеличение на индекса на цените от декември 1981 г., според данни на американското Министерството на труда, публикувани на 12 април.

Ако инфлацията в САЩ от 7,9% през февруари се чувстваше като удар в корема, сегашното увеличение на цените е „много по-болезнено“ – то е като юмрук в челюстта, казва Итън Ким Лизър, публицист в “Нешънъл Интерест”.

„Ние напълно осъзнаваме нарастващите рискове да ни връхлети хиперинфлация предвид последиците от украинско-руския конфликт върху енергийните източници, храните и другите основни стоки у нас“, казва Сам Булард, изпълнителен директор и старши икономист във “Уелс Фарго”, водеща американска компания за финансови услуги. Според него пикът на увеличението на цените все още не е достигнат, а увеличенията през последната година са едва началото на инфлацията.

Що се отнася до наличността на храна, няма добри новини и за американците: Министерството на земеделието и храните пусна тревожна актуализация на прогнозата си за цените за 2022 г. Регулаторът е убеден , че в близко бъдеще „всички цени на храните ще се увеличат с най-малко 5,5%, след което месечната кошница с храни за четиричленно семейство ще струва повече от 1000 долара“.

Все пак говорим за оптимистична прогноза. Изглежда, че правителството на САЩ се опитва да намали реалния негатив, като представя умерен растеж. Видите ли, да, всичко поскъпва, но не много. Така че нищо ужасно не се е случило и може да бъдете малко търпеливи. Има обаче един индикатор, който зачерква обнадеждаващите приказки на Белия дом – това са просто ненормалните нива на поскъпване на жилищата, при които манипулирането от страна на държавните служители е практически невъзможно.

Цените на жилищата в САЩ са нараснали с годишен темп от 19,2% през януари, спрямо 18,9% през декември. Сега средната цена на къща/апартамент в страната достигна рекордните 405 000 долара, слагайки край на американската мечта за покрив над главите им за толкова много янки.

Не е изненадващо, че според проучване на общественото мнение на “Ройтерс” (11-14 април) рейтингът на общественото одобрение на президента Байдън е паднал до 41%. В края на март, за сравнение, имаше съвсем други цифри – 53%, което беше оценено от местната експертна общност като много положително за Белия дом. Сега върху надеждата на Демократическата партия на САЩ да запази контрола над Конгреса на изборите през ноември е нанесен съкрушителен удар.

„Проучването показа, че американците искат Байдън да даде приоритет на икономическите въпроси, като 27% казват, че икономиката е най-важният проблем, пред който са изправени Съединените щати днес“, пише “Блумбърг”. Това не е просто камъче в украинската градина, а истинска градушка.

Според прогнозите на редица американски политолози днес е по-вероятно от всякога републиканците да поемат пълен контрол над Камарата на представителите и евентуално дори над Сената, превръщайки Байдън в хартиен тигър или по-скоро в куца патица.

Според CNBC американците имат най-мрачните предчувствия за положението в икономиката след възстановяването от Голямата рецесия. И някои от техните възгледи са в съответствие с тези, наблюдавани само по време на рецесия: всичко е много песимистично.

„Преди страхът беше повече за това какво ще се случи в икономиката, сега сме много по-песимистични за това, което се случва в момента“, каза Мика Робъртс, социолог.

Между другото, бюрото за социологически проучвания “Стратегии в общественото мнение” положението за Байдън е дори по-лошо, отколкото твърди проучването на “Ройтерс”. Според компанията рейтингът на Байдън като президент на САЩ е паднал до ново дъно от едва 38%. Освен това 53% от янките смятат собственика на Белия дом за политически губещ.

„Инфлацията беше избрана от 48% от участниците в проучването като първи или втори основен проблема, пред които са изправени САЩ, с 9 пункта повече от октомври 2021 г.“, отбелязва Стив Лизман от канал CNBC. Коментирайки резултатите от проучването на общественото мнение, той поясни, че конфликтът в Украйна е на второ място в списъка на американските притеснения с резултат от 31% (едва всеки трети американски граждани е загрижен за Украйна), а коронавирусът , който беше доскоро най-важният проблем, сега тревожи едва 14% от анкетираните.

За да направим картината по-ясна, ще докладваме: 69% от американците обвиняват за проблемите си „прекъсването на веригата за доставки“ в резултат на антируските санкции. Да, 55% от янките посочват Путин като „източник на текущите проблеми“, но 49% смятат Байдън за такъв. Тези цифри не вещаят нищо добро за сегашната администрация, дори само защото в САЩ изобщо няма проруски медии. Представете си, от сутрин до вечер им се казва, че Путин е виновен, но хората все още не мислят така.

Местните експерти бяха сигурни, че американското общество единодушно ще посочи с пръст само един „виновник“ – стопанина на Кремъл. Ако това продължи, много неща ще се променят на Капитолийския хълм.

Но това не е всичко: в началото на април се появиха тревожни данни от надеждни източници, че Федералният резерв трябва да вдигне значително цената на заемите, за да спаси долара от изпадане в хиперинфлация. Очаква се Централната банка на САЩ да повиши основния си краткосрочен лихвен процент по заеми до около 3,5%, което би било катастрофално за повечето домакинства в чужбина, които покриват текущите си дългове с нови заеми.

Не е тайна, че почти нулевите лихви позволяват играта на „Американска рулетка“ за неопределено време: когато няма пари, янките просто отиват в банката за нови. Сега ги очаква тежка криза, сравнима с Великата депресия.

Не е изненадващо, че в тези условия новините за Украйна напускат първите страници на отвъдморските масови медии. Щатите, разбира се, инстинктивно ще подкрепят Украйна, но сигналите за предстоящата капитулация на страната вече са поток. Информацията от “Гугъл”, както и проучванията на “Ройтерс” ясно показват, че Русия има толкова важна икономика за западния свят, че дори нейната частична изолация вече е свалила стандарта на живот в Щатите. И, очевидно, най-лошото за янките тепърва предстои.

Автор: Александър Ситников

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

един коментар

  1. ВРЕМЕ Е ЯНКИТЕ ДА ПОЛУЧАТ ВЪЗМЕЗДИЕ ЗА ГРЕХОВЕТЕ СИ НАД СВЕТА

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.