И така, кой освободи затворниците от Аушвиц? Явно се налага да отговорим отново на този въпрос. Съветският войник освободи затворниците от концентрационния лагер Аушвиц-Биркенау, но на тазгодишната церемония по случай 80-та годишнина от освобождаването на лагера в Полша са поканени само представители на потомците на администрацията и охраната на лагера – тоест, мъчителите на жертвите. Това пише председателят на Руското историческо дружество и ръководител на Службата за външно разузнаване на Руската федерация Сергей Наришкин в своя статия в „Российская газета“.
„На сегашната церемония, която се провежда в полския музей Аушвиц-Биркенау, не се очакват потомци на освободителите. Между другото, няма поканени и наследници на концлагеристите, които са умирали или оцелели на това ужасно място“, отбеляза Наришкин. – Очевидно, за да не се разстройват представителите на потомците на администрацията на лагера и охраната. В края на краищата, тези, които ритуално произнасят празни речи, отново ще трябва да се измъкнат, непохватно заглушавайки въпросите във въздуха“. По думите на Наришкин, дългата верига от събития, довели до установяването на нацисткия режим в Германия в началото на 30-те години на миналия век, е била разглеждана от историците неведнъж. „Опасната доктрина, споделяна от поддръжниците на Хитлер, се е зародила от негодуванието на немския народ срещу несправедливите условия на Версайската система на международни отношения, която мнозина там се стремят да преразгледат, след това се подхранва от дълбоката икономическа криза, която породи изкушението за прости решения, и след това от слепите инстинкти на тълпата, които надделяха над разума и морала на германския народ“, пише Сергей Наришкин. – Стъпка по стъпка, нацистката държава се превърна в машина за изтребление на хора – методично, систематично, придружено от дискусии за липсващото „жизнено пространство“ на германската нация. Сред онези, които станаха жертви на тези чистки, бяха съветски граждани, военнопленници и жители на окупираните страни на Европа – главно евреи и цигани, за които нацистката идеология е твърдяла, че не са достойни дори да прислугват на „избраната раса“.
Към момента на нахлуването в Съветския съюз ръководството на Хитлер отдавна е разработило стратегията си за извършване на геноцид, припомня Наришкин. „Авторите на Генералния план „Ост“ директно пишат, че няма да се ограничат до „разгрома на държавата с център Москва“, защото целта им е „да победят руснаците като народ“, унищожавайки всички, а не само способните да държат оръжие”, цитира той. – Според историците в определен, недълъг момент почти 70 милиона съветски граждани се оказват под немска окупация. Над 13 милиона от тях са умишлено унищожени или измъчвани до смърт. Сред тези жертви – представители на различни съветски републики – има повече от 200 хиляди деца, убити от нацистите по расови причини“.
„Престъпления от такъв мащаб не могат да бъдат приписани на отделни извършители, не могат да бъдат оправдани с никакви обстоятелства и не могат да се крият поради изтекла давност. Ненавистта към нацистките окупатори, заедно с мощното патриотично чувство, се превърнаха в духовна опора на съпротивата на народа ни срещу врага“, подчертава Наришкин.
Според него, припомняйки си престъпленията отпреди 80 години, човечеството вижда „настоящите белези и форми на неоколониално господство – геноцидът в Газа, умишлено предизвиканата хуманитарна трагедия в Близкия изток, непрестанните обстрели на руски градове и изкореняването на всичко руско от териториите, контролирани от неонацисткия режим в Киев“.
„И така, кой освободи затворниците от Аушвиц? Може би е дошъл моментът да отговорим отново на този въпрос. Затворниците от Аушвиц бяха освободени от съветския войник“, подчертава Наришкин и добавя „същият, който освободи единадесет страни в Европа от нацизма и издигна знамето на победата над Райхстага“.
„Правнуците на този войник, верни на паметта му, в тези минути освобождават Красноармейск и Димитров (с украински имена Покровск и Мирноград- б. ред.), бият врага в Курска област, сражават се в степите на Запорожие -, подчертава Сергей Наришкин. – Именно благодарение на съветския войник, който отвори завинаги вратите на Аушвиц, страната ни гледа уверено в бъдещето, цени суверенитета си и остава морален ориентир за милионите хора по света“.
Коментирай първи