Cepгeй Лaвpoв пpeд Tъкъp Kapлcън: Pycия е гoтoвa да изпpaти и нoви „пocлaния“, ако 3aпaдът не си e нaпpaвил нeoбxoдимитe извoди cлeд yпoтpeбaтa на „Opeшник“. (Цялото интервю с ayдиo на pycки)

Западът знае, че Москва не играе двойна игра. За да има мир в Украйна, не трябва да има НАТО, военни бази и учения с участието на чужди войски. Русия не смята, че решаването на украинската криза е отговорност само на Москва и Вашингтон. Това заяви руският външен министър Сергей Лавров в интервю за американския журналист Тъкър Карлсън. 8 часа след публикуването на интервюто в социалната мрежа „Х“ и в още стотици платформи, то вече беше гледано от феноменалните 1.5 милиарда зрители, сред които и 40 млн. американци. Абсолютен световен рекорд за цялата история на човечеството. В интервюто Лавров отбеляза, че мирното разрешаване на конфликта в Украйна е възможно само ако Киев се откаже от плановете си за присъединяване към НАТО, затвори западните военни бази в страната и отмени ученията с участието на чужди войски. Западът ще трябва да се съобрази с реалностите на място. Русия се стреми да избегне ядрена война със Съединените щати и предприема всички възможни мерки, за да постигне това, заяви Лавров пред Тъкър Карлсън. Русия е готова обаче да изпрати допълнителни „съобщения“, ако Западът не направи необходимите изводи след използването на системата „Орешник“. Ударът с най-новата руска балистична ракета със среден обсег „Орешник“ показа, че Русия е готова да използва всякакви средства, за да попречи на Запада да постигне нейното „стратегическо поражение“, каза още Лавров.

Лавров поясни, че Русия ще съди за администрацията на Доналд Тръмп по конкретни стъпки, но отиващият си президент на САЩ Джо Байдън иска да остави тежко наследство на Тръмп. ТАСС събра ключови изявления на руския външен министър.

ИНТЕРВЮТО НА ТЪКЪР КАРЛСЪН СЪС СЕРГЕЙ ЛАВРОВ С АУДИО ПРЕВОД НА РУСКИ МОЖЕТЕ ДА ГЛЕДАТЕ ТУК:

ВИЖ ВИДЕОТО:

За конфликта в Украйна

Русия е готова за всякакво развитие на събитията около Украйна, но предпочита мирно уреждане, като се вземат предвид интересите на сигурността на Руската федерация, заяви Сергей Лавров в интервю за американския журналист Тъкър Карлсън. „Не ние започнахме войната“, подчерта руският външен министър. Той също така припомни, че Путин многократно е казвал, „че Руската федерация е започнала специална военна операция, за да сложи край на войната, която киевският режим води срещу своя народ в Донбас“.

„В последното си изявление руският президент Владимир Путин даде да се разбере, че сме готови за всяко развитие на събитията, каза министърът. – Предпочитаме мирно уреждане по пътя на  преговори, основани на зачитане на законните интереси на сигурността на Русия, зачитане на руския народ, живеещ в Украйна, техните основни права, езикови и религиозни права, унищожени от редица закони, приети от украинския парламент“.

За да има мир в Украйна не трябва да има НАТО, военни бази и учения с участието на чужди войски.

„През септември 2022 г. Владимир Зеленски, убеден, че ще диктува условията на Запада, подписа указ, забраняващ всякакви преговори с правителството на Владимир Путин“, припомни ръководителят на руското дипломатическо ведомство. Руският президент впоследствие отбеляза, че Русия е готова за преговори при запазване на баланса на интересите. Затова, уточни Лавров, Зеленски първо трябва да отмени своя указ.

„Изявленията на нашите западни „колеги“ – „нищо за Украйна без Украйна“, всъщност означава „нищо за Русия без Русия“. Те обсъждат какви условия трябва да приемем, коментира Сергей Лавров. – Неотдавна те нарушиха тази концепция. Такава информация постъпва“. Той добави, че западните страни знаят позицията на Руската федерация и че Москва „не играе двойна игра“.

Русия никога не си е поставяла за цел да убива хора в Украйна, за разлика от режима на Владимир Зеленски, заяви руският външен министър в интервюто за Тъкър Карлсън. Той подчерта, че представители на кабинета на Зеленски редовно правят изявления за необходимостта от унищожаване на руснаците и изкореняване на руския език. „Бившият украински посланик в Казахстан Пьотър Врублевски стана известен с това, че даде интервю и, гледайки в камерата, която записа и излъчи интервюто, каза, че основната им задача е – „да убием колкото може повече руснаци, така че нашите деца да трябва да убиват възможно най-малко от тях“. Подобни изказвания са част от речника на целия режим“, добави Лавров. Отговаряйки на въпрос на Тъкър Карлсън за броя на загиналите от двете страни, министърът посочи, че украинците не разкриват такава информация. Лавров припомни, че по-рано Зеленски е съобщил за най-малко 80 хиляди загинали от украинска страна.

Украинският конфликт трябва да се реши на базата на Устава на ООН, но в неговата цялост, заяви руският външен министър в интервюто за американския журналист. „Любопитното е, че на Запад казват, че искат този конфликт да се реши на базата на Устава на ООН и зачитането на териториалната цялост на Украйна, а Русия, казват те, трябва да „си отиде“, отбеляза министърът. „Ако искате да спазвате Устава на ООН, трябва да го спазвате в неговата цялост“, подчерта той. Лавров припомни, че „в документа, наред с други неща, се посочва, че всички страни трябва да уважават равенството на държавите и правото на нациите на самоопределение“.

„Западняците споменават и резолюции на Общото събрание на ООН. Очевидно имат предвид онези, които приеха след началото на специалната военна операция, които осъдиха Русия и съдържат призиви Русия да се „изтегли“ от територията на Украйна към границите от 1991 г.“, уточни министърът.

Според Лавров е безполезно да се спори, че хората, дошли на власт в Киев в резултат на преврата през февруари 2014 г., са представлявали жителите на Крим или Източна и Южна Украйна. Ако не беше превратът и ако споразумението, постигнато между тогавашния украински президент Виктор Янукович и опозицията, беше изпълнено, „Украйна все още щеше да е единна и Крим щеше да бъде част от нея“, подчерта Лавров. „Това е очевидно, те не изпълниха това споразумение“, отбеляза той. Споразумението предвиждаше създаването на правителство на националното единство и провеждането на предсрочни избори. „Всички представители на опозицията подписаха това споразумение, но западните им ментори им бяха поръчали друго и на следващата сутрин същите тези окупираха правителствени сгради, припомни Лавров. – Те излязоха на Майдана и обявиха, че са създали „правителство на победителите“. Сравнете: „правителството на националното единство” за подготовка на изборите и „правителството на победителите”. Как хората, които според тях са били победени, ще уважават властите в Киев?“, попита Сергей Лавров.

За използването на „Орешник“

Мнението на Запада, че червените линии на Русия може би се движат и могат да отстъпват, е много сериозна грешка, заяви Лавров. Изявленията на отделни служители на НАТО за възможността за превантивни удари срещу Русия будят тревога, заяви той в интервюто си пред Тъкър Карлсън. Русия се стреми да избегне ядрена война със Съединените щати и предприема всички възможни мерки, за да постигне това, добави руският външен министър. „Ние не мислим за война със САЩ, която може да има ядрен характер. Нашата военна доктрина казва, че най-важното е да се избегне ядрена война“, посочи той. Лавров припомни, че през януари 2022 г. именно Русия е инициирала съвместно изявление на лидерите на петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН. В него се отбелязваше какво ще направи Русия, за да „избегне конфронтация между нас, признавайки и уважавайки взаимно интересите и опасенията за сигурността“. „Това беше наша инициатива“, подчерта Лавров.

Руският външен министър отбеляза, че при отхвърлянето на руската инициатива за сключване на споразумение за гаранции за сигурност не са взети предвид интересите на сигурността на Руската федерация. „Те отхвърлиха нашето предложение за сключване на споразумение за гаранции за сигурност както на Русия, така и на Украйна, за тяхното съвместно съществуване и че Украйна никога няма да бъде член на НАТО или друг военен блок“, добави Лавров. По думите му проектите на тези документи руската страна е представила на Запада – НАТО и САЩ през декември 2021 г. „Няколко пъти ги обсъждахме. Имаше дори моя среща по този въпрос с държавния секретар на САЩ Антъни Блинкен през януари 2022 г. Тези предложения бяха отхвърлени“, отбеляза ръководителят на руската дипломация.

Русия е готова да изпрати допълнителни „съобщения“, ако Западът не си направи необходимите изводи след използването на системата „Орешник“, каза Лавров. „Разбира се, бихме искали да избегнем недоразумения. Но тъй като някои хора в Лондон и Брюксел изглежда не оценяват съвсем правилно ситуацията, ние сме готови да изпратим допълнителни „съобщения“, ако те не си направят необходимите изводи“, подчерта руският външен министър. Ударът с най-новата руска балистична ракета със среден обсег „Орешник“ показа, че Русия е готова да използва всякакви средства, за да попречи на Запада да постигне нейното „стратегическо поражение“. „Съобщението е, че САЩ и техните съюзници, които доставят оръжия с голям обсег на режима в Киев, трябва да разберат, че сме готови да използваме всички необходими средства, за да попречим на Запада да успее да ни нанесе „стратегическо поражение“, обясни Лавров. Той добави, че „западняците“ искат да запазят хегемонията си в света, но Руската федерация се бори за своите „легитимни интереси на сигурността“. „Съобщението, което искахме да предадем, като тествахме тази хиперзвукова система в реални условия, е, че ще бъдем готови да направим всичко, за да защитим законните си интереси“, добави Лавров.

За отношенията със САЩ

Москва би искала да има нормални отношения с Вашингтон и не вижда причина страните да не си сътрудничат, заяви още руският външен министър Сергей Лавров в интервюто за американския журналист Тъкър Карлсън. „Не бих казал това“, каза Лаваров, отговаряйки на въпроса дали Русия и САЩ са в състояние на война. „Във всеки случай не е това, което искаме“, добави той. Министърът каза, че Руската федерация би искала „да има нормални отношения с всички свои съседи“. Той подчерта, че Москва се застъпва за нормални отношения с всички страни, в частност и с „такава велика държава“ като САЩ. Лавров припомни, че руският президент Владимир Путин многократно е изразявал уважението си към американския народ, историята на САЩ, американските постижения в света, и отбеляза, че сега Москва не вижда причини, които биха попречили на двустранното сътрудничество „в името на Вселената“.

Между Москва и Вашингтон в момента са останали няколко действащи канала за връзка- те са задействани главно по въпроса за размяната на затворници. „Има няколко канала, но те се занимават основно с размяна на хора, излежаващи присъди в Русия и САЩ“, отбеляза Лавров. „Има и канали, които остават секретни, но като цяло американците ни предават през тях същите послания, както и в публичните си изявления: „трябва да спрем“, „трябва да се отчитат нуждите и позициите на Украйна“. Лавров отбеляза, че САЩ продължават да подкрепят абсолютно безсмислената „формула за мир на Владимир Зеленски“, която наскоро беше допълнена с „план за победа“.

В същото време Лавров посочи, че отскоро Руската федерация чува „различни неща, включително и в изявленията на самия Владимир Зеленски“: Зеленски казва, че е възможно да се спре до линията на съприкосновение, твърди се, че Украйна ще се присъедини към Северноатлантическия алианс, но на този етап гаранциите на НАТО ще засягат само тези земи, контролирани от правителството в Киев, а останалото ще се реши в преговори. Но резултатът от тези „преговори“ трябва да бъде пълното „оттегляне“ на Руската федерация от Украйна, „оставяйки руския народ там на произвола на нацисткия режим, който унищожи всички права на руснаците и рускоезичните граждани“, посочи Лавров.

Сергей Лавров каза също в интервюто за  Тъкър Карлсън, че смята новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за силен и дружелюбен, но не и проруски настроен. Лавров разказа, че се е срещал няколко пъти с Тръмп, когато той се е срещал с руския президент Владимир Путин. „Той също ме прие два пъти в Овалния кабинет, когато дойдох за двустранни преговори – , продължи министърът. – Мисля, че той е силен човек, който иска да постига резултати и не обича да отлага нещата за по-късно. Това е моето впечатление. Той е доста дружелюбен в разговорите“. В същото време Лавров подчерта, че „това не означава, че Тръмп е проруски настроен“, въпреки че някои се опитват да го представят като такъв, и припомни, че броят на антируските санкции, въведени по време на управлението на Доналд Тръмп, е много голям.

Топката е в полето на Доналд Тръмп в контактите на Русия с новоизбрания президент на САЩ, добави Сергей Лавров. Той също така подчерта, че както каза президентът Владимир Путин, Русия е и винаги е била отворена за контакти с настоящата администрация.

За ситуацията в Сирия

Стабилизирането на ситуацията в Сирия няма да е лесно; това е сложна игра с много действащи лица, коментира още пред Тъкър Карлсън руският външен министър. „Това е сложна игра, участват много играчи“, каза той, „Надявам се, че срещите, планирани за тази седмица, ще помогнат за стабилизирането на ситуацията“. На въпроса кой подкрепя терористите в Сирия, Лавров отговори, че руската страна „разполага с информация по този въпрос“. „Бихме искали да обсъдим това с всички наши партньори в този процес, как да пресечем каналите за тяхното финансиране и въоръжаване“, добави той. 

„В информацията, която е публично достояние, се споменават по-специално американци, британци и някои други“, отбеляза Лавров.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.