Глобализацията по американски завърши, в процес е формирането на нов, многополюсен световен ред, който не зависи от диктата на Запада. Той вече не е в състояние да спре този процес. Руският министър на външните работи Сергей Лавров разви тази мисъл в своето изказване на международния форум “Примаковски четения”. Според първия руски дипломат досегашните основи на световния ред са подложени на ревизия. В същото време все по-ясно се проявяват контурите на бъдещия полицентричен свят.
За 9-ти път в Москва се проведе международния дипломатически форум “Примаковски четения”. Сергей Лавров не е пропуснал нито една от тези срещи, почитайки паметта на своя учител. Евгений Примаков беше не само изтъкнат политик, но и пророк. Още през 90-те години на миналия век той формулира принципите на бъдещия многополюсен свят и предсказа засилването на влиянието на страните от Африка и Азия – това движение, което днес наричат “Гласът на Глобалния юг”, или световното мнозинство. И колкото повече Западът се опитва да оказва натиск върху това мнозинство, толкова повече това мнозинство се консолидира и сплотява. Така например палестинско-израелският конфликт сплоти Арабския свят както никога преди.
Сегашната ситуация в света не е по-добра, отколкото в епохата на Студената война, каза Лавров. Според него САЩ и техните съюзници в опита си да запазят своята доминация върху планетата разпалват все нови и нови конфликти, в това число и около руските граници. Москва обаче няма да затваря врата за трезвомислещите играчи.
В Москва се събраха авторитетни експерти, за да анализират света след глобализацията. От България беше поканена проф. Светлана Шаренкова, издател на в. “Русия днес – Русия сегодня” и преподавател по “Геополитика и цивилизационни модели” в УниБИТ, която заедно с експерта от Швеция бяха единствените представители на ЕС. В същото време на „Примаковски четения“ имаше представители на почти целия останал свят (67 държави)- присъстваха изтъкнати учени и общественици от Индия, Китай, Бангладеш, Бразилия, Индонезия, Филипините, Куба, Мексико и много други. По конферентна връзка се включиха и американци, и канадци. Много е важно да се каже, че в новото устройство на света няма да има място за хегемон, подчерта Лавров. Но в същото време ние не си правим илюзии – Западът ще брани докрай своята доминация. Той ще я стиска яростно докато тя изтича между пръстите му като пясък. Санкциите срещу нас явно ще останат още дълго време.
Сергей Лавров е на мнение, че на дадения етап изобщо не трябва да се възстановяват отношенията с Европа. Трябва да работим в такава посока, че да не зависим от Европа. Особено след като станахме свидетели на невероятните пируети, които тя направи и продължава да прави под въздействието на Вашингтон. Според първия руски дипломат в момента европейците искат тихо и хитро, подобно на поведението им при Минските споразумения, да замразят конфликта в Украйна, за да наваксат изоставането си по отношение на оръжията и мунициите, а след това отново да въоръжат Киев и да продължат своята хибридна и нехибридна агресия срещу Русия. Тези хора (Западът-б.р.) в момента са заложили всичко на една карта – украинската. И когато я изгубят – те просто ще рухнат.
След което в Европа ще дойде отрезвяването. Или по-точно ако те изобщо изтрезнеят, европейците ще започнат да ни предлага сътрудвичество. Ние обаче ще помислим десет пъти, защото доверието е разрушено не от наша страна – каза ръководителят на руската дипломация.
Многополюсността не е ново понятие. Именно нея страните победителки след края на Втората световна война заложиха в основата на устава на ООН. Сега този устав след три десетилетия пауза пак ще добие смисъл. Само трябва да бъде приведен в съответствие с новото време.
Днес на авансцената на световната политика излязоха нови големи сили, които представляват Глобалния юг и Глобалния изток. И техният брой расте – отбеляза Лавров. – И тези реалности трябва да бъдат отразени в числения състав на Съвета за сигурност на ООН. Ясно е, че новите членове на Съвета, а това ще са страни от развиващите се региони – Азия, Африка, Латинска Америка – трябва да се ползват с авторитет в своите части на света.
Специалната военна операция в Украйна даде много сериозен тласък за превръщането на еднополюсната система в многополюсна. А войната в Газа, военните престъпления на Израел и безусловната западна солидарност с Израел допълнително ще ускорят този преход, защото Западът изгуби нещо много важно – онова, което те наричаха “морални устои” – поясни професорът от Факултета за политология и международни отношения от турския Башкентски университет Хасан Унал.
Процесът върви бързо: редиците на Г-20 се попълват от Глобалния юг, а пред очите ни от двайсетицата на най-развитите и големи икономики изпадат и тепърва ще изпадат още западни държави. Г-20 повече не се поддава на натиска на Вашингтон и не иска да “украинизира” своя дневен ред. Преди някакви си шест години Американският университет в Пенсилвания постави “Примаковските четения” в десетицата на най-качествените и влиятелни конференции в света. Днес никой на Запад не би включил този авторитетен форум в каквато и да е класация, но всъщност ролята на форума нараства именно сега. Това се вижда и от огромния брой участници.
“Примаковските четения” тази година събра 800 елитарни учени от 67 страни. Гостите от Азия и Африка бяха най-много, което отразява пропорциите в сегашното разпределение на силите в света. Западната Г-7 още през миналата година отстъпи икономическото първенство на обединения БРИКС. А тогава все още САЩ и ЕС не бяха изпаднали в рецесия. Какво ли ще е съотношението на силите в края на 24 г. Най-големите страни в света се отказват от монопола на долара.
ПРАВ Е, ПАКИСТАН И ТУРЦИЯ СА НОВИТЕ КАНДИДАТИ ЗА БРИКС.
С ТОВА БРИКС СТАВА НАЙ-МОЩНАТА ПОЛИТИКО-ИКОНОМИЧЕСКА
ОРГАНИЗАЦИЯ.ПЛЮФКИТЕ СА ЗА НЕГРАМОТНИТЕ.
Платформата БРИКС с отворена архитектура без военна сила няма да докара идващия свят. Со кротце со благо и с кютек е нужда, както Съветския съюз с Брежнев решаваше проблеми. До него Кисинджър стоеше чинно, когато Китай нападна Виетнам заради Камбоджа, в арабоизраелската война 1973 Брежнев решително изпрати десанти, в Монголия и Дън изтегли войската си на 60 км, десанта в Египет пък накара страните да преговарят. Г-н Горбачов ни продаде на Америка и в това е нашата вина
Радвод ми дай не ме мъчи, вземи си ценностите и макиажа, когато привличане нарекъл си любов, и след после живот в омраза за дълго предстои. С избор е снабден човек, ако останал е човек