„Каквито и социални политики да се предлагат на хората, те ще бъдат неефективни, след като с други действия Брюксел ще влошава общото икономическо състояние на страните в ЕС“. С тази съвсем логична констатация евродепутатът Петър Волгин започна обръщението си към румънката Роксана Минзату в Европейския парламент. Минзату ще заеме поста комисар по уменията, образованието, работните места и социалните права и ще управлява един от най-важните финансови портфейли в архитектурата на европейското управление.
По време на изслушването на Минзату от ресорните комисии Волгин посочи, че все по-влошаващото се икономическо състояние на Европа, което беше отчетено и в доклада на Марио Драги, се дължи на три фактора:
първо, висока цена на енергийните ресурси, заради санкциите към Русия;
второ, самопринуда на ЕС да осъществява преход към климатично неутрална икономика, което води до закриване на цели икономически отрасли;
трето, предстои поставяне на икономиките на държавите от ЕС на военни релси, както заявяват фигури като Шарл Мишел и Урсула фон дер Лайен, която каза, че ЕС се нуждае от 500 млрд. евро инвестиции за отбрана през следващите десет години и призова лидерите на държавите да мислят как да осигурят тези средства.
„Ръководният елит в Брюксел директно заявява на обществеността, че предстоят огромни разходи за отбрана и те ще се случат задължително, след като е пределно ясно, че това ще е за сметка на свиването на други бюджети по ресори, и ще е за сметка на обедняването на европейските граждани!“, посочи Волгин, надявайки се, че ще бъде разбран добре от Минзату, която е социалистка по партийни убеждения и идеологията за повече социални разходи и по-малко разходи за отбрана по дефиниция не й е чужда. Класическата постановка за всяко управление е, че по-високите разходи за отбрана източват възможностите за социална защита и благоденствие на населението, защото финансовият ресурс е фиксирана величина. Разликите между доброто и лошото управление се състоят в начина на разпределяне на ресурсите.
Роксана Минзату отговори, че социалните проекти на държавите от ЕС няма да пострадат и дори ще се създават нови инструменти за подкрепа на гражданите, за осигуряване на една социална Европа. Беше убедена, че стандартът на живот на населението няма да се понижават от повишаването на разходите за война. Трябва да се работи както за сигурността, така и за благоденствието, заключи добронамерено Минзату, използвайки типичния и нищонезначещ брюкселски език.
Волгин допълни въпроса си към румънския еврокомисар и с това, дали бюджетът, с който тя ще разполага, няма да се ползва за политически мотивирани инвестиции, които ще доведат до отслабване на някои успешни индустрии. „Зелената идеология и антируските действия вече убиха европейските икономики. Да не се окаже така, че ще се съсипят и социалните права на европейците?“, завърши Волгин. „САЩ и Китай не инвестират в зелената енергия по идеологически причини – констатира Минзату. – Те инвестират в технологии, които замърсяват по-малко в името на бъдещите поколения. Това са и нашите ценности. Трябва да сме конкурентни на глобалния пазар. Европа има шанс да бъде лидер в зелените технологии. Това е мъдро от икономическа гледна точка и не става дума за идеологии.“, каза Минзату, напълно игнорирайки цифрите, които ясно посочват, че инвестициите на Вашингтон и Пекин в зелени технологии са нищожни.
Напълно съм съгласен с тезите на г-н Волгин – срещу разума няма какво да се противопостави. Лично аз се вълнувам от един друг въпрос. Младото поколение е възпитано в дух на пълно задоволяване на собствените си интереси, желания и потребности. Това е повсеместно а не само в България. Всичко което не е свързано с прекрасни прояви на празнуване, с консумиране на широко харесвани напитки и храни, със слушане на изпълненията на любими изпълнители, с вълнуващи творби на новите визуални изкуства не вълнуват младежите. Те приемат всичко друго като, неинтересно, досадно и излишно. Както Европа , така и Америка могат да произведат безброй много нови оръжия, да съживят западналата си военна индустрия.Това ще подобри сигурността на съвременните стратези, без да се коментира кой ги заплашва. Но кой ще воюва – младите, които не искат да ходят дори на училище защото там е тъпо? Кой ще излезе на фронта с новите и страшно съвършени оръжия? Кой ще се бие с риск за собствения си живот с тях. Принудата няма да свърши работа, както до сега не е вършила – една от причините за краха на предишен социален строй. Дали младите искат нови войни – трябва да се признае от всички начело с тъпите политици, че точно това не искат. Съвременният свят е преживял вече две световни горещи войни и една студена. Сега да се готвим за нова война за да може една групичка от хора да спечелят безкрайно много от насажданите от самите тях страхове , мисля че това няма да се отдаде не на евробюрократите а на никой в света. Времената вече са други. Армии със задължителна военна служба е чиста Тагаренковщина и няма място в днескашния ден.
Съвременното изкуство продава концепция/и а не предмета, напримерно банан. И е тясно свързано сьс свободните пари, и зависи от мястото де изложено и оценено, център Помпиду да речем. Подобно най новата букърка британка в „Орбита“ на 136 стр продава живот в космоса а не космос. Най доброто е от профи с висок полет оценени адекватно в театър на народа му
Пропуснах за идеи за света, ами просто няма
Волгин опитал да я пита логично, тя отговорила почти религиозно. Ето това е да се говори на различни езици, въпреки преводачите. Кой ни вкара в тази лудница?