Младо семейство стигнало до развод заради игра с космически кораби. В нея за атака от противников кораб се предупреждавало с СМС. Където и да се намирали – в парка, в заведение, мъжът скачал и отивал да отбие атаката, а жена му и малкият му син, оставали сами. СМС-ите идвали и нощем и за семейството нямало миг спокойствие. Жената заплашила мъжа си с развод, а той отишъл при психолог.
Българска историческа игра също вманиачила глава на семейство. По цяла нощ „ханът“ ставал да събере златото и да си строи пиконосци. Компютърът постепенно обсебвал някои от играещите и се получавало разминаване между реалния и виртуалния живот, тоест те приемали виртуала за реал. Учителка-вдовица затънала в дългове, харчейки всичките си пари за СМС-и, защото се зарибили да си прави градинка, а който имал кредити в играта, се развивал по-бързо от останалите. Тя била на второ място от 50000 души, но развила мания да е първа и по цели нощи не спяла. Психолозите дори се натъкнали на случай, в който жена се вживяла дотолкова в ролата си на древен воин, че внезапно скачала и викала „Атакааааааааа“.Там нещата допрели и до психиатър.
Компютърната зависимост и зависимостта от игри са като всяка друга мания, която може да ни обхване, твърдят психолозите. Тази зависимост играе ролята на наркотик и дали човек е алкохолик, страстен пушач, наркоман, или омагьосан от хазарта, резултатът бил един и същ. Важно е да се намери мярата, важно е да се разбере кое е истински живот и кое игра, кое е по-важно и кое второстепенно, смятат специалистите. И съветват – ползвайте компютъра, само когато ви трябва.
До какво водят маниите по компютърните игри. ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи