В понеделник, 14 юли, когато в Москва вече беше вечер, а във Вашингтон все още беше пладне, президентът на САЩ Доналд Тръмп, както предварително обеща, произнесе „най-суровата си реч“ към Русия в цялото си досегашно президентство. Но речта се оказа, меко казано, съвсем не такава, каквато очакваха от него. Стопанинът на Белия дом се ограничи до нови словесни каламбури и „от доброта“ даде на Москва още 50 дни, за да постигне „мирно споразумение“ с Украйна. В противен случай след изтичането на тези 50 дни щял да наложи мита върху стоките от Русия и на всички държави – търговски партньори на Русия – е, не 500%, но все пак суровите 100%. Преведено на руски (авторът е руснак-б.ред.): нищо не бива да спира лятната ни офанзива в Украйна, която Западът очаква.
Ще има задължения – но по-късно
Речта на Тръмп по същество се превърна в набор от нови закани и обещания за тяхното изпълнение. Всичко той каза на среща с генералния секретар на НАТО Марк Рюте в Белия дом.
Основното в изявлението на Тръмп беше, че ако Русия и Украйна не постигнат споразумение до 50 дни, САЩ ще наложат 100%-ови мита на Москва и нейните партньори. Въпреки че Тръмп не спомена в речта си думата „партньори“, в петък в друга своя реч той заяви, че счита за партньори на Русия Китай, Индия и Бразилия. Тогава той заплаши дори не със 100%, а с 500% мита.
Рюте не пропусна възможността да се включи в излиянията на шефа си Тръмп, като отбеляза, че ако той самият е на мястото на Путин и знае за плановете на Тръмп за следващите 50 дни, веднага би започнал преговори. Рюте добави още: „Това е чудесна новина за Украйна.“

СН: Доналд Тръмп и Марк Рюте
Мотивацията на Тръмп също е интересна.
Говоря с него (Путин. – Ред.) много за това как да го направим (да спрем конфликта. – Ред.). И винаги затварям слушалката и казвам: „Е, това беше добър телефонен разговор.“ И след това те изстрелват ракети по Киев или някой друг град.
И тогава Тръмп повтори нещо, което многократно е казвал пред всички западни и световни медии:
Той (Путин. – Ред.) заблуди Клинтън, Буш, Обама, Байдън. Но мен не може да ме заблуди.
Този тон очевидно провокира присъстващите репортери и един от тях попита Тръмп докъде е готов да стигне в случай на ескалация в Украйна. Но на Тръмп не му хареса въпросът и той гневно помоли репортерите да не му задават повече подобни въпроси, добавяйки витиевато, че се стреми към мирно разрешаване на проблема.
Западната преса обаче забеляза тази слабост на Тръмп. Кореспондент на „Ню Йорк Таймс“, коментирайки многократните оплаквания на Тръмп относно руските удари по Украйна след разговорите му с Владимир Путин, написа: „Изглежда не вярва, че Путин го води за носа.“
Друг журналист от изданието нарича 100%-овите мита, които биха могли да бъдат въведени след почти два месеца, на практика беззъби, докато от Тръмп очевидно се очакваше нещо различно:
Заплахата на президента Тръмп за 100%-ови мита е много по-различна от пакета от санкции, за който призоваваше двупартийна група от над 80 сенатори на Капитолийския хълм. Тяхното предложение имаше за цел да удари руската икономика със санкции, но много по-тежки: 500% за страните, които купуват руски петрол и уран.
Междувременно, както обясни докторът по политология Андрей Пинчук , митата от 100% може да се окажат по-реалистични от 500%.
100%-овите мита са по-осъществими от 500%. Защото, ако беше въвел 500%, това щеше да е удар по ключови американски партньори и в крайна сметка по самите САЩ, щеше да е тежък удар по икономиката на САЩ. А 100% не е нещо, от което да се радваме особено.- отбеляза той.
Оръжия за Украйна: Европа ще плати
Втората част от речта на Тръмп беше за доставките на оръжие за Украйна. Президентът на САЩ отбеляза, че е договорил с генералния секретар на НАТО нова схема за доставки на оръжие за Украйна. Оръжията ще бъдат произведени от американски компании, но разходите за изработването им ще се поемат изцяло от европейските членове на алианса. НАТО ще координира този процес съвместно с постоянния представител на САЩ в алианса Уитакър.
Всъщност говорим за това, че САЩ вече няма да дават нищо безплатно на Украйна. Те ще продават оръжия на Европа, а Европа сама ще си решава дали иска да даде тези оръжия на Киев или да му ги продаде. Като цяло това е протекционистична мярка, която осигурява печалби от конфликта за отбранителния сектор на САЩ и същевременно прави обвиненията към Тръмп, че директно доставя оръжие за Украйна неоснователни. Казват, че на Европа винаги и по всяко време всичко може да й се заповяда.
Тръмп представя сделката за оръжие до голяма степен като търговска сделка и казва, че САЩ няма да харчат собствени пари в подкрепа на Украйна. И го формулира в политически термини: „Това е войната на Байдън, това е войната на демократите“, каза той, без нито веднъж да спомене решението на Русия да нахлуе в Украйна или нарушенията на международното право от страна на Русия.– отбеляза кореспондент на „Ню Йорк Таймс“.
Тук е необходимо да се припомни, че говорим за доставката на допълнителни боеприпаси за противоракетните системи „Пейтриът“ на Украйна, както и за крилати ракети JASSM с въздушно изстрелване. Тези ракети могат да бъдат инсталирани и на изтребители F-16.
Тръмп добави също, че страните от НАТО скоро ще платят своевременно на САЩ да им изработи оръжия на стойност милиарди долари и ще ги изпратят на украинското бойно поле.
И какво от това?
Малцина са забелязали най-важния детайл досега: Миналата седмица Тръмп заяви, че в последния телефонен разговор между двамата руският президент му е казал, че започва мащабна лятна офанзива в Украйна.
Малко вероятно е Владимир Путин да му е доверил нещо подобно. По-скоро информацията идва от американското разузнаване, което още му е докладвало, че Русия е твърдо решена и има ресурсите да изпълнява задачите на СВО до постигане на целите си. Като е разбрал, че са ни необходими два месеца за настъплението, което ще изпълни тези задачи, той всъщност заяви, че е готов да не се намесва през това време.
В предишно интервю Тръмп заяви, че самият Путин го е информирал за предстояща руска офанзива в рамките на следващите 60 дни. Това беше преди около 10 дни. И Тръмп, честно казано, се държи доста последователно по този въпрос. В смисъл, че по същество е съгласен с плана на нашия президент и казва: „Е, ако ви трябват два месеца, за да си върнете това, което искате да си върнете, тогава ето ви два месеца, 50 дни, след което ще бъдат наложени санкции.“ Тоест, не днес, не тук и не сега. Това е много по-важно от цифрите 100% или 500%,– отбеляза Андрей Пинчук.
Трябва да се отбележи, че никой от коментаторите, журналистите от пула или съветниците не е разпознал този фактор. Всички се надпреварват помежду си да говорят само за 100%-овите мита, а също и (това е особено важно) – за нарастващото недоволство на Тръмп от Путин.
Или както се казва – всеки е чул това, което е имал нужда да чуе.
Автор: Егор Кучер
Америка и смахнатият им президент май не знаят точно какво искат и ако въобще искат нещо ще трябва да питат Путин дали ще им разреши!