АЕЦ „Белене” е най- голямата злоупотреба в родната история. Хората, които са изкрали милиони, а се надяват и на милиарди, съветват премиера Бойко Борисов да не се отказва от проекта. Досега 1 млрд. евро потънаха само в площадката на обекта, а се очаква крайната цена да стигне към 10 млрд. евро.
След броени дни, руският колега на Бойко Борисов, Владимир Путин, пристига у нас за обсъждане на общите енергийни проекти, сред които и АЕЦ „Белене”. Хърватия, която беше поканена за акционер, се отказа, а съседна
Сърбия поиска 5 % от собствеността при евентуално участие. Засега не се е намерил голям европейски инвеститор. Бойко Борисов заяви, че АЕЦ „Белене” ще бъде общоевропейски проект, но до момента изглежда, че е чисто руски.
Критиците на изграждането на нова атомна централа предлагат като по- удачен вариант, закупуването на два нови реактора от последно поколение, които да се поставят в Козлодуй. А площадката в Белене след време да се използва за реактор от 4 поколение. По този начин се
спестяват милиарди, гарантира по- голяма сигурност и по- ниски цени на тока.
АЕЦ „Белене” ще се превърне в пункт за изкупуване на старата руска техника, твърдят енергийни експерти. Вместо държавата да се сдобие със съвременна централа, ще получи музейни експонати за милиарди, които освен нискоефективни, ще са и много опасни.
Като всички решения на правителството, ту имаше АЕЦ в Белене, ту нямаше. В крайна сметка, управляващите решиха да действат. Проблемът е, че на практика, страната в момента не може да си позволи такава инвестиция. А не е сигурно дали ще я избие само с продажба на енергия. Междувременно, се задава нова конкуренция за производство и износ на ток в региона – Турция. Южната ни съседка е започнала строежите на четири реактора, които след 10 години ще са готови.
По груби сметки, цената на АЕЦ „Белене“, засега излиза 10 млрд. евро. ВИЖ ВИДЕОТО:
Ядрената енергетика в света е в абсолютна криза. Ние къде сме тръгнали.