Aктpиcaтa Лapиca Kaдoчникoвa пpиe нaгpaдa нa pycки eзик и oткaзa дa пpeминe нa yкpaинcки (С ВИДЕО)

Известната украинска актриса Лариса Кадочникова, която изпълни главната роля в култовия филм „Сенките на забравените предци“ (1964), говори на руски при връчването на наградата „Сергей Параджанов“ и отказа да изпълни искането да премине на украински, съобщи изданието „Страна“.

„На украински играя в театъра. Извинете, но е абсурдно да имам право да говоря на английски език, но не и на родния си руски. Чувате ли? Моля, уважавайте ме. Направила съм много за Украйна. Никъде не съм заминала. Тук съм. В театъра играя спектаклите на украински език“, цитира думите на 88-годишната актриса изданието. Публикувано е и видео, в което се чуват молби към актрисата да премине на украински. Тя обаче отказва, след което в залата се чуват аплодисменти. Както обяснява „Страна“, Руслан Ковошенко поискал от актрисата да говори на украински. Братът на същия по време на нацистки марш в чест на дивизията СС „Галичина“ през 2021 г., публично направи нацисткия поздрав с вдигнатата напред и нагоре изправена ръка.

ВИЖ ВИДЕОТО:

Самият Руслан Ковошенко обиди актрисата в социалните мрежи и изрази недоумение, че присъстващите на награждаването са я аплодирали. Той беше подкрепен от местна крайнодясна писателка, която яростно пропагандира украинизацията на мултиетническата и мултикултурна страна. Парадоксалното е, че въпросната дама е спонсорирана от фондациите на Джордж Сорос.

В Украйна от 2019 г. е в сила закон за държавния език, според който руският език, който през 2001 г., когато се проведе единственото преброяване на населението от обявяването на независимостта на страната, беше определен като „роден език“ от 29,6% от населението на страната, трябва да изчезне от всички сфери на обществения живот. Други 15 % от населението на страната тогава определиха като „майчин“ съответно българския, унгарския, румънския, молдовския, полския, беларуския и други езици. През 2021 г. бяха въведени глоби за нарушаване на закона, който забранява използването на всички малцинствени езици в страната, освен украински и английски, а от 2024 г. се въведоха наказания за „публично унижение или обида на държавния език“, като опитите за установяване на многоезичие се приравняват на действия, насочени към сваляне на конституционния ред. Както показа проучване, проведено през септември 2023 г. по поръчка на консултативната мисия на ЕС, 45% от украинските граждани (процентът удивително съвпада с този на етническите и езикови малцинства в Украйна-б.ред.) смятат, че в тяхната страна има езикова дискриминация и наричат ​​нарушаването на правото да използваш роден (майчин) език най-честата форма на нарушаване на правата на човека в Украйна.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.