ЕК ще разследва медийната война у нас

Еврокомисарят Нели Крус, която отговаря за телекомуникациите и медийната политика пристига в България през септември. Тя не само ще участва в конференция за широколентовия интернет, но и ще поиска среща с основните медийни играчи в България.

С тях тя ще обсъжда свободата на медиите, цензурата и медийната война, която се е превърнала в политическа. Крус имала и сигнали за заплашвани със смърт журналисти заради острото си перо е запушване на устата на по-смелите, както и за свалянето от ефир на критични предавания.

Същевременно вестник „Ню Йорк таймс“ пише, че в България все още няма силни независими медии и изданията обслужват интересите на бизнес и политически групировки, които пък им диктуват какво да пишат. Липсва свобода на словото в чистия й вид, тя е подчинена на интересите на политиците. Журналистите изцяло се съобразявали с интересите на собствениците на медиите и буквално не смеели да пишат по въпроси, които биха ги засегнали. Така много теми са табу, а гражданите са изгубили правото си на свободно информиране.

Най-вероятно ЕК и САЩ са загрижени заради последната информация, която излезе в публичното пространство. Купуването на вестниците „24 часа“ и „Труд“ от фирма, близка до Първа инвестиционна банка, зад който стоял самият премиер Борисов. Тайната му среща след полунощ с главната редакторка на „Труд“ в Полиграфическия комбинат и внезапната смяна на политиката на вестника, който изведнъж спря да критикува правителството. В информацията стана ясно, че в сделката е намесена и прокуратурата, а собствениците на двете медии, притиснати да продават и заплашени със съдбата на Алексей Петров. Статията в американския вестник означава още нещо. Самото й пускане показва, че САЩ бавно оттеглят подкрепата си за сегашното българско правителство, коментираха политолози.

http://youtu.be/98iRzKRjwfg

ВИЖТЕ ОЩЕ:

loading...

Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Facebook Google

2 коментара

  1. САЩ и ЕК са загрижени за свободата на словото у нас, но това не е достатъчно. Трябва да накарат управляващите да направят медийната собственост прозрачна за да сме сигурни, че наистина медиите са независими. Така като настоява отдавна и СИБ!

  2. В България не само силни, а скоро и въобще никакви независими медии няма да има. Да идват по-скоро от ЕК, че да сложат малко ред в медийното ни блато!

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.