15 000 души се очаква да излязат на протестите срещу новата пенсионна реформа . Нито социалния министър Тотю Младенов, нито премиера Бойко Борисов успяха да разубедят синдикатите. За дата на първия протест е избран 30 ноември.
Напрежението между правителството и трите най- големи синдиката у нас ескалира след решението на Симеон Дянков от 1 януари 2010 възрастта за пенсиониране да се увеличи с една година. Въпреки че преди година тристранния съвет прие реформата да започне от 2021 г. Финансовият министър обаче се отметна и реши повишението на пенсионната възраст да започне още от идната година, за да има пари за увеличение на минималните пенсии – от 136 на 145 лева. Общата печалба за хазната от реформата ще възлезе на 50 млн. лева.
В същото време, новината вероятно ще предизвика вълна от масово пенсиониране, което ще обезсмисли реформата.
Работодателите пък настояват промяната да е съпроводена от цял пакет мерки. Основните им искания са свързани с отмяна на привилегиите за военни и полицаи, както и с допълнителни стимули за фирмите коректни платци.
Синдикатите настояват и за оставката на Симеон Дянков. Според тях извън ресора на финансовия министър е да се меси в социалната политика. Бойко Борисов обаче зае страната на Дянков и се опита да насочи гнева на недоволните към Тотю Младенов. Премиерът постави ултиматум на социалния министър, че ако не успее да укроти синдикатите, ще му поиска оставката. Това не се случи, така в следващите дни е доста вероятно Младенов да бъде уволнен. Главата на социалния министър навярно ще хвръкне, за да се озапти общественото недоволство, ако протестите продължат повече време.
Междувременно, броят на безработните за последното тримесечие се е увеличил в сравнение с миналата година. Паралелно с нарастването на безработните, намалява броя на работодателите.
Синдикатите застанаха и срещу бюджета. ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи