Неизвестни до момента факти от преговорите между България и Либия за освобождаването на медиците ни разкрива Уикилийкс. Медицинските сестри и палестинския доктор Ашраф стъпват на българска земя на 23 юли 2007. Доживотните им присъди автоматично са отменени и те отново са свободни хора.
В преговорите с либийците българското правителство най- много е разчитало на подкрепата на САЩ. Американската дипломация действала плавно и без много шум. За да облекчат работата й, правителството три пъти попречило на Съвета на Европа да издаде резолюция за смъртните присъди на медиците.
В грама от февруари 2007 на американския посланик по това време Джон Байърли пише, че е наложително България да престане да вдига шумотевица около случая, тъй като вреди на
преговорите.
Когато е променена присъдата на медиците – от смърт на доживотен затвор, страната ни е инструктирана да не реагира остро. Собствениците на медии са предупредени да се въздържат от емоционални изблици. Такива все пак има – от страна на Волен Сидеров и Бойко Борисов.
До завръщането на медиците в България се стига след като правителството приема условията на Либия да опрости дълга им от 55 млн. долара към страната ни. В тази последна фаза на преговорите, ключова роля изиграва Франция. България държи в неведение САЩ и останалите ангажирани страни за действията на френската дипломация.
Така се стига до щастливия ден 23 юли 2007, когато медицинските сестри и палестинския лекар се завръщат в България, а доживотните им присъди автоматично се отменят. На 3 август се опрощава дълга на Либия към страната.
Мистериозна остава ролята на емира на Катар, който, по думите на френски дипломати, дава пари на Либия на финала на преговорите за освобождаването на медиците.
Българските медици четири години след като получиха свободата си. ВИЖ ВИДЕОТО:
Коментирай първи