Лaвpoв: Укpaйнa лъжeшe, чe в Pycия имa 19 000 oтвлeчeни дeцa, a ни дaдe cпиcък c 339. Щe ce пoгpижим зa вcякo дeтe. И ниe им дaдoxмe cпиcък c paздeлeни oт близкитe им дeцa

Руският външен министър Сергей Лавров заяви днес, че освен че Киев е предал на Москва списък с имената на децата, които трябва да бъдат събрани отново със семействата си в Украйна, Русия подготвя също списък с имената на децата, които иска да бъдат върнати от Украйна на семействата им в Русия, съобщава РИА Новости. „Службата на комисаря по правата на детето при президента на Руската федерация подготвя контрасписък, който ще бъде предаден на Киев. Той предварително съдържа (имената на) десет деца в Украйна и осем непълнолетни в европейски страни. Очакваме украинската страна отговорно да подходи към нашия списък и децата да бъдат събрани отново с роднините си в Русия“, заяви Лавров в интервю за унгарския вестник „Magyar Nemzet“.

„Украйна лъжеше, че в Русия има 19 000 отвлечени деца, но накрая ни даде списък с 339. В мирното споразумение трябва да бъдат посочени демилитаризацията и денацификацията на Украйна, оттеглянето на всички претенции и отмяната на санкциите срещу Руската федерация, както и връщането на руските активи“, каза Сергей Лавров.

“Дневният ред включва задачите за демилитаризация и денацификация на Украйна, отмяна на антируските санкции, оттегляне на всички съдебни дела срещу Русия, както и връщане на незаконно иззетите ѝ активи на Запад. Всички тези разпоредби трябва да бъдат формулирани в правно обвързващо споразумение за мирно уреждане“, отбеляза той.

Лавров подчерта, че Русия е и остава отворена за политическо и дипломатическо решение на украинския конфликт, но разговорът трябва да е за траен мир, а не за примирие. „Не ни е нужна пауза, която киевският режим и неговите западни куратори биха искали да получат, за да прегрупират войските си, да продължат мобилизацията и да укрепят военния потенциал на Киев“, каза още той в интервю за унгарското издание “Magyar Nemzet”.

Министърът добави, че устойчивото уреждане на конфликта е невъзможно без премахване на коренните причини за конфликта. Според него, на първо място, е необходимо да се премахнат заплахите за сигурността на Русия във връзка с разширяването на НАТО и участието на Украйна в този военен блок. „Не по-малко важно е да се осигури спазването на правата на човека в териториите, които остават под контрола на киевския режим, който от 2014 г. насам унищожава всичко, свързано с Русия, с местните руснаци и рускоезични хора – руския език, култура, традиции, канонично православие, рускоезични медии“, продължи Лавров. „Необходимо е международноправно признание на новите териториални реалности, възникнали с включването на Крим, Севастопол, ДНР, ЛНР, Запорожка и Херсонска области в състава на Русия. Техните жители определиха съдбата си чрез свободно изразяване на волята си на референдум.“

Руският външен министър Сергей Лавров видя „общия проблем“ на Унгария и Русия в положението на техните малцинства в Украйна и предложи двете страни да работят заедно по този проблем. „Други етнически групи, сред които унгарци, румънци, поляци, българи, арменци, беларуси и гърци, също като местното руско население са подложени на принудителна украинизация от страна на властите в Киев“, добави министърът. „В Будапеща този проблем е добре известен. Сега Русия и Унгария открито се изказват в защита на своите сънародници. И можем да обединим сили по този въпрос“, посочи още Лавров.

Той припомни, че Москва е получила от Киев „списък с 339 деца, които са загубили връзка с родителите или законните си настойници“.

„Това опровергава фалшивите пропагандни твърдения на Киев за 19 000 деца, за които властите там твърдяха, че са отвлечени от Русия“, подчерта ръководителят на руското външно министерство. Той отбеляза също, че „се извършват необходимите проверки“ за всяко дете, включено в украинския списък, и че ще бъде направено всичко, „децата да бъдат събрани отново с техните близки“.

ВИЖТЕ ОЩЕ:





Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.