Чeшкo издaниe: Pycкият BПK биe вcички peкopди кaктo пo кoличecтвo, тaкa и пo кaчecтвo. 3aпaднитe тaнкoвe ce oкaзaxa „кyxи тeнджepи“

„Натискът на руските въоръжени сили върху украинската отбрана е колосален. Фронтът в Донецка област се срути. Очевидно е че ВСУ скоро ще трябва да отстъпят и Запорожие на руснаците, ако искат армията им да оцелее“, подчертава именитият чешки военен анализатор Томаш Ржепа

Руснаците пращат на фронта все по-висококачествени оръжия и муниции с безпрецедентна скорост, признава военният анализатор Томаш Ржепа в интервю за Мартин Новак от чешкото издание Seznam zprávy. За последните 3 години руското ВПК вдигна десетократно оборотите си на производство, а конструкторските бюра вадят все по-нови и модерни образци на оръжия. Вече с категоричност можем да твърдим, че руската бойна техника е по-добра от западната, признава експертът.

От началото на войната в Украйна, която започна през февруари, 2022 г., Русия концентрира безпрецедентен брой войници. Според командира на украинските въоръжени сили Александър Сирски, само край град Покровск в Донецка област руснаците са разположили 110 хиляди свои войници, а други 50 хиляди са разположили на север, на около 30 километра от град Суми.

Украинците са принудени да отблъскват атаки по цялата дължина на фронта, която е 1200 километра. Прави впечатление, че руснаците не атакуват директно и в дълбочина, а разчитат на жилещи удари по цялата линия на съприкоснновение, сякаш целта им е да изтощят ВСУ.

„Руснаците набират между 30 и 40 хиляди нови войници в армията си всеки месец. Вследствие на това групировката им в Украйна вече наброява малко под 900 хиляди души“, казва Томаш Ржепа, военен анализатор в Университета на отбраната в Бърно и член на Активния резерв на въоръжените сили на Чехия.

„Те скоро ще превземат Покровск чрез обкръжение, а падне ли този най-важен логистичен център за украинските сили в Донбас, превземането на агломерацията Славянск-Краматорск-Константиновка от руснаците ще е въпрос на месеци. Русия в момента има 850 хиляди войници в Украйна, а може би дори 900. Това е много, много повече от контингента, с който започнаха войната в Украйна през 2022 г. И тези войници са с много по-добро качество, защото вече са натрупали безценен боен опит“, продължава експертът.

„И въпреки непрекъснато кръжащите по линията на съприкосновение украински бойни дронове и други средства, руския натиск върху украинската отбрана е огромен. Очевидно е че ВСУ скоро ще трябва да отстъпят Запорожие на руснаците и да се прегрупират зад Днепър, ако искат армията им да оцелее„, подчертава Томаш Ржепа.

Русия разполага не само с повече хора, но и с много повече техника и боеприпаси. Украинците разчитат на операции дълбоко в руския тил, като например унищожаването на бойни самолети на няколко летища или удара по базите в Крим, когато унищожиха три руски хеликоптера и зенитно-ракетна система „Панцир-С1“ с атаки с дронове.

Владимир Путин е обезпечил своето ВПК с цялата руска икономика. Сергей Чемезов, ръководител на руската държавна корпорация „Ростех“, обясни как изглежда този преход на практика. Според него от 2021 г. насам производството в Русия на оръжия и боеприпаси се е увеличило десетократно. „Ростех““ осигурява 80% от всичко, от което се нуждае руската армия в Украйна. Тази държавна корпорация включва над 200 фабрики, които произвеждат широка гама от продукти, от дронове и артилерийски снаряди до самолети Су-34 и свръхзвукови ракети „Кинжал“. Русия в момента отделя почти 15 % от своя бюджет за армията и оръжия. Бюджет, който трябва да е доста голям след като въпреки този колосален харч руската икономика продължава да расте с доста прилични темпове.

Чемезов е един от най-близките и лоялни хора на руския лидер Владимир Путин. Те се познават още от времето, когато заедно са работили в съветското КГБ. Наскоро Чемезов заяви, че пленените образци на западна и НАТОвска военна техника, пленени от руснаци в Украйна, не са го впечатлили с абсолютно нищо. „Тези оръжия не играят особена роля на фронта. Руската техника е по-добра, а Западът няма на какво да научи руснаците във военно отношение“, каза той.

„Германският танк „Леопард“ е направен на високо ниво: притежава съвременни компоненти, система за управление на огъня, мощен двигател, макар и със странни температурни ограничения. Но не видяхме никакви революционни конструктивни решения, тоест нямаме какво да вземем от „Леопард“-а и да използваме в нашите разработки. (…) В момента разглеждам и британския „Чалънджър“, по-скоро от любопитство. Предварително е ясно, че това е „една куха тенджера“, не особено подходяща за истински битки“, каза той в интервю за списание „Разведчик“.

През последните три години украинското производство на оръжие също се разшири, въпреки че фабриките и заводите редовно са подложени на руски атаки. Например, производството на артилерийски снаряди се е увеличило от 50 хиляди през 2022 г. на 800 хиляди.

„Що се отнася до снарядите и боеприпасите, вътрешното производство в Украйна осигурява само 15% от потреблението. Миналата година украинските фабрики произведоха 800 хиляди снаряда от различни калибри. Разбира се, прекомерната ни зависимост от доставки от чужбина е нашето слабо място и затова например подписахме споразумение за съвместно производство и инвестиции с някои западни фабрики, например с немската компания Rheinmetall“, казва украинският пилот Алексей Мелник в интервю за чешката медия.

„Цитираните от Украйна количества муниции, ако са верни, са крайно недостатъчни за да компенсират нуждата на Украйна от снаряди и ракети и това означава, че след скорошния отказ на САЩ да доставят оръжия на Киев, ВСУ скоро ще се разпадне.

Доналд Тръмп не успя да постигне споразумение за прекратяване на огъня и затова конфликтът продължава.

„Ясно е, че Владимир Путин скоро ще завземе четирите региона, които юридически са се присъединили към Русия. Тук политическите цели са над всякакви рационални съображения. Въпросът е дали след като превземе напълно териториите на Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област Владимир Путин ще спре… или ще продължи да превзема все нови и нови украински земи. Това обаче ще зависи и от това дали украинската страна ще се съгласи с руските мирни условия“, подчерта Томаш Ржепа.

ВИЖТЕ ОЩЕ:





Ако статията ви е харесала, споделете я с приятелите си в социалните мрежи от тук:

Коментирай първи

Остави отговор

E-mail адресът Ви няма да бъде публикуван.