„Официалните ни отношения с България са на историческо дъно“ – с такъв акцент от посолството на Русия в България представят интервюто, дадено от посланик Елеонора Митрофанова пред изданието „Международная жизнь“.
Повод за разговора с руската посланичка у нас е предстоящата 146-годишнина от установяването на дипломатически отношения между двете държави. „България и Русия имат дълга и богата обща история, която се простира векове назад, много по-далеч от датата на установяване на дипломатическите отношения между нашите две страни. Обща вяра, писменост, славянски корени – всичко това обяснява особената близост на нашите народи, която продължава дори в тези трудни времена“, казва тя пред руското дипломатическо издание.
Запитана „С какви резултати сме стигнали до тази дата?“, посланик Митрофанова отвръща: „В момента отношенията ни на официално ниво се намират на историческото дъно. Нямаме контакти нито по линия на правителството, нито по линия на парламента. Имаме контакти с отделни български политици.
Това са хората, които разбират позицията на Русия по определени въпроси, които не искат да загубят контактите с колегите си в Русия“, казва тя и добавя, че за сметка на това комуникацията й с българските граждани е прекрасна.
„Не помня място в България, където хората да не са ме спирали на улицата и да не са изразявали уважението и симпатията си към Русия. Именно обикновените хора поддържат многобройните паметници и мемориали, посветени на руските войници, дали живота си за свободата на България в Руско-турската война и Втората световна война“, казва тя в интервюто си за руското дипломатическо издание.
Елеонора Митрофанова не предвижда никакво сътрудничество на повереното й посолство на официално ниво с българските власти в близко бъдеще. „Политиката на България е подчинена изцяло на директиви, идващи от Европейския съюз, а Европейският съюз в момента е в милитаристична лудост“, казва дипломатът.
По думите й България все повече се опитва да се утвърди като един от най-лоялните и послушни членове на НАТО и ЕС. „Властите в страната смятат за приоритетна идеята за „предсказуемост“ на външната си политика и всъщност безпрекословно спазват инструкциите, получавани от „центровете за вземане на решения в Брюксел“, добавя тя.
„Тази логика се подкрепя от ускоряването на модернизацията на националната армия, от присъединяването към европейски отбранителни програми, по същество милитаризация, и, разбира се, от категоричния антируски курс на българското правителство. София продължава публично да ни обвинява в непровокирана агресия, военни престъпления в Украйна, опити за провеждане на „дезинформационни кампании“ и „хибридни операции“ в Европа. В България продължава да е в сила официалната заповед за минимизиране или пълно прекъсване на контактите между министерства, ведомства и всички останали държавни и общински институции с руското посолство“, коментира още посланик Митрофанова.
Тя добавя, че с България все пак се поддържат икономически връзки, макар и на значително по-ниско ниво в сравнение с преди 2021 г., културни и хуманитарни връзки, както и такива между неправителствени организации. „Има контакти между правоохранителните органи на нашите две страни относно депортирането на престъпници“, допълва посланикът на Русия у нас.
Тя коментира и скандала с натиска на западни НПО-та и евроатлантическите политически партии у нас да се забрани изучаването на руски език в училищата. „На фона на русофобската реторика на българските власти, позицията на руския език в България все още е добра. Няма ограничения по отношение на неговото използване, изучаване или преподаване; провежда се национална олимпиада по руски език. Езиковите курсове в Руската къща в София са с голямо търсене“, коментира посланик Митрофанова и прилага статистика: „Към септември 2024 г. 106 675 български ученици са изучавали руски език в 873 средни учебни заведения. В системата на средното образование руски език се преподава от 1273 учители. 626 души посещават курсове по руски език в Руския дом в София. Една трета от учениците са деца на възраст от 5 до 16 години. Най-популярната програма е „Руски език за ежедневна комуникация“.
Но ще има проблеми в бъдеще, добавя тя. „Новите геополитически реалности със сигурност оказват влияние върху популяризирането на руския език. В бъдеще виждам проблем в недостига на учители по руски език и преводачи, тъй като все по-малко студенти избират специалността „Руска филология и литературознание“, казва посланик Митрофанова и добавя, че „на този проблем със сигурност трябва да се обърне специално внимание“.
Няма къде да ходят, ще си оправят отношенията България и Русия!