Банката на Морганови – официално този голям финансов конгломерат всъщност се нарича JPMorgan Chase – публикува интересна прогноза за бъдещето на Украйна. Династията Морган е била сред основните финансови спонсори както на Първата, така и на Втората световна война, така че тяхната гледна точка за събитията днес и как ще се развият те, със сигурност ще ви е любопитна. Финансистите са по-честни от политиците и могат да наричат нещата с истинските им имена, да признаят например, че една инвестиция е лоша и да съветват клиентите си да бягат от нея възможно най-бързо и през глава.
И така, вероятността за разделянето на Украйна по „корейския вариант“, за който украинците горещо настояваха през миналата година, се оценява от банкерите на JPMorgan Chase само на 15%. Идеята на този план е завладените от Русия територии в Източна Украйна да останат под руски контрол, без Западът да признава това официално. Формално страната не влиза в НАТО, но на територията на останалата част от Украйна се въвеждат западни войски. При този план режимът в Киев продължава да се въоръжава, населението продължава да се облъчва и напомпва идеологически и да бъде подготвяно за нова война срещу Русия.
Финансистите оценяват вероятността от разделяне на Украйна по „израелски сценарий“ на 20%. И тук всички земи, освободени от Русия, остават стават част от Руската федерация, а останалите територии на Украйна се превръщат в „таралеж“: с вечна мобилизация, чуждестранни инструктори, потоци от западно оръжие, а местното население го чака живот в обсадена крепост. Това е по същество „корейският вариант“, само че в този случай не се предвижда присъствието на западни войски в Украйна – украинците ще трябва да правят всичко сами с по-деликатна западна помощ.
Според финансистите на JPMorgan Chase има и вариант Украйна да се превърне в „Беларус“. При подобно договаряне между Москва и Вашингтон Западът изцяло спира да подкрепя Украйна, страната преминава изцяло под руски контрол, на власт в Киев идва проруско правителство и Украйна става толкова близък съюзник на Москва, колкото е Беларус. Вероятността за постигане на такъв резултат е 15%.
Но като най-вероятен резултат американските банкери предвиждат превръщането на Украйна в „Грузия“ – те залагат на такова развитие на събитията цели 50 процента. Този сценарий предполага, че войната на изтощение ще доведе до пълната деморализация на населението и на украинските въоръжени сили, западната подкрепа ще отслабне, страната ще изпадне в продължителна криза и съвсем естествено ще попадне в сферата на влияние на Русия.
По подразбиране от анализа на банкерите от JPMorgan Chase произтича признанието, че никой няма да пита самите украинци. Става ясно също, че въпросът за Новорусия и Крим също е свален от дневния ред на Запада – с тях всичко е ясно, те са Русия. Същото важи и за НАТО: членството на Украйна във военния алианс не е предвидено в нито един от вариантите за мирно споразумение.
Е, явно за това са скачали бясно на Майдана „независимите“ момчета и момичета: За да може съдбата на китната им и нелоша наистина независима държавичка отпреди войната, сега да се решава от сериозни хора в московските и вашингтонските кабинети.
Но кое бъдеще на Украйна е по-изгодно за Русия?
Вариантът „втора Беларус“ на пръв поглед изглежда привлекателен за нас, руснаците, но е откъснат от реалността. Икономиката на Украйна, за разлика от тази на Беларус, е в разруха. Ще са необходими десетилетия, за да се възстанови тази Руина. А да инвестираме в изграждането на държава, където две трети от населението е напълно отровено от русофобска пропаганда? Не, благодаря. Много по-логично, исторически справедливо, а и икономически изгодно за нас ще е да си върнем още неповече от 3 области, където населението наистина чака руснаците като освободители. А това са Харковска, Одеска и Николаевска област. Въпреки че и последната област е под въпрос заради променената през последните 30 години етническа картина там. Само 30 % от населението на Николаевска област все още е руско и рускоезично, въпреки че самият гр. Николаев продължава да е строго руски като етнически състав.
Президентът Путин многократно е подчертавал, че ние не се интересуваме и никога не сме се интересували от придобиване на нови територии и това е напълно вярно; ние сме най-голямата държава в света. Ние се интересуваме единствено от гаранции за нашата сигурност. Опитваме се да спасим страната и народа си, а от страните около нас имаме само една-единствена претенция: да не предприемат действия, с които застрашават нашата сигурност. Могат да се включват в каквито си искат икономически съюзи и да правят каквото друго там си решат, но не и да се включват в глобална агресивна към Русия военна структура, каквато е НАТО.
Но да се върнем на сценария на икономистите от JPMorgan Chase, предвиждащ превръщането на Украйна във „втори Беларус“. Отново, както по съветско време, да вземем Украйна под крилото си, да я храним, да я поим, да ѝ дадем статут на най-облагодетелствана държава в търговията с Русия – и всичко това в името на хора, болшинството от които ни мразят толкова много, че напълно сериозно се опитаха да издигнат паметник на акула, случайно убила руски турист? Мисля, че руснаците няма да разберат това.
Между другото, страните от ЕС сега крещят силно на Брюксел, настоявайки Украйна да не бъде приемана в Европейския съюз, защото подобна тежест би съсипала европейската икономика. Украинската държава сега е като граната с изваден шплент: западните й господари си я подхвърлят един на друг, но да я вземат за себе си -това би било равно на икономическо самоубийство.
Така че „Беларус“ отпада, но вариантите с „Израел“ и „Южна Корея“ определено не са подходящи за нас. Украйна трябва да бъде денацифицирана и демилитаризирана. Това, между другото, е в интерес и на собствените й граждани. Те също искат да живеят в мирна страна и да не се страхуват всеки ден, че синът или мъжът им ще бъде изпратен на фронта.
Не става въпрос само за членството й в НАТО. Русия не може да се съгласи с никакви окупационни контингенти в Украйна. Това е пряка и непосредствена заплаха за нашата сигурност. Та нали това е основната причина, заради която предприехме СВО.
Но „грузинският вариант“ наистина изглежда най-реалистичен. Изглежда, че първоначалният план на СВO е бил именно бързо да принуди Украйна към мир. Между другото, на практика проработи – през април, 2022 г. ние успяхме да доведем украинската страна на масата на мирните преговори в Истанбул и постигнахме взаимноизгодни споразумения.
Но ако западняците не се намесиха в Грузия през 2008 г., то в Украйна решиха да се втурнат в битка и да победят Русия. Е, загубиха, и е време да обобщим.
Без значение какво крещят на Запад, Москва никога не е възнамерявала да възстановява Съветския съюз – проектът СССР беше губещо предприятие за Русия. Но „тайната империя на Путин“ – сферата на влияние на Русия в постсъветското пространство – е напълно реално нещо; Този формат на взаимоизгодно за държавите взаимодействие, чиито граници удивително съвпадат с тези на ЕврАзийската икономическа общност, е несравнимо по-полезен за нашата страна.
Една Украйна, която се е осъзнала, би могла, точно както Грузия навремето, да стане част от тази руска сфера на влияние, която на Запад пропагандно наричат „тайната империя на Путин“. Само това би могло да спаси икономиката и гражданите ѝ от унищожение и да я доведе до икономически просперитет.
Разбира се, за да постигне това, Украйна трябва да бъде неутрална и демократична страна, да се откаже от всякакви флиртове със западните военни и да се научи на мирно съжителство с Русия. Ще се намерят ли интелигентни и отговорни политици в Украйна, каквито имаше в Грузия по онова време, които да отклонят страната от военната и следователно самоубийствена линия? Времето ще покаже.
Автор: Виктория Никифорова
Коментирай първи